Skandálem kolem využívání služebního bytu a automobilů opředený prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal si musel znovu sednout na grilovací židli. Kontrolní výbor sněmovny ho pozval, aby vysvětlil některé svoje výroky v médiích. Dohnal si nebral servítky. V médiích například prohlásil, že mezi poslanci jsou lidé, kteří by se jinak než sezením v poslaneckých lavicích neuživili. Poslanci navrhnou, aby se o Dohnalovi mluvilo i na jednání sněmovny.
Poslanci Dohnala tvrdě kritizovali a několikrát zazněla přímá výzva k rezignaci. Poslanci citovali z rozhovoru v Rádiu Česko, kde Dohnal řekl, že na něj politici tlačí, aby do nejvyššího orgánu kolegia navrhoval některé z nich. Nedávno se členy kolegia stali dva poslanci Karel Sehoř (ODS) a Rudolf Kufa (ČSSD). Předtím se viceprezidentem NKÚ stal zase poslanec Miloslav Kala (ČSSD).
My jsme tu válku nechtěli
"Zarazilo mě to a chci to od vás vysvětlit. Je to vaše osobní odpovědnost, koho navrhnete, a je na odpovědnosti sněmovny, jestli tyto členy zvolí, nebo ne," řekl předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM). "Takovému vymýšlení se říká bájné lhaní. U dětí se to dá pochopit, že si vymýšlí jinou realitu. Mně to připadá, že žijete v jiném světě, v jiné realitě," dodal Koníček.
PSALI JSME: Dohnal má smůlu: žaloba na kolegy mu neprošla
Dohnal uklízí na NKÚ. Rozdává tresty podřízeným
Ještě tvrdší byl k šéfovi kontrolní instituce pražský poslanec Jan Bürgermeister (ODS), který dokonce dvakrát naznačil, že by Dohnal měl okamžitě z čela NKÚ odejít. "Pouštíte se na tenký led bulváru a prezentujete své názory na politiku v rozhovoru pro média a to byste rozhodně neměl. Prohospodařujete nezávislost a kredit instituce. To je neudržitelný stav," kritizoval někdejší náměstek primátora.
"My jsme tuhle válku nechtěli a není to válka s vámi. Klesáte tak hluboko do osobní ochrany osobnosti, že nejste schopen tak vysokou funkci zvládat," vyzval k odchodu politik ODS. Dohnal po jednání potvrdil, že rezignovat nehodlá. "Mám pocit, že by si to někteří přáli, ale já z boje neutíkám. A ničím jsem se neprovinil," řekl médiím.
Gril ze tří stran
Poslancům z jejich grilování rozhodně neudělal přátelskou akci. "Tohle jednání mi přijde absurdní," ohradil se Dohnal, který politiky nepřímo vyzval, ať ho žalují. "Každý z vás jako občan tohoto státu máte právní nástroje, jak se bránit, pokud máte pocit, že někdo šíří nepravdy. Já jako občan necítím povinnost vám vysvětlovat svoje výroky. Jestli dostanu úkol předkládat svoje vyjádření do médií ke kontrole, pak jste nepochopili úkol Nejvyššího kontrolního úřadu," řekl prezident NKÚ.
K Dohnalovi se hned v úvodu přidali dva poslanci ODS, kteří odmítli program schůze. "Jsem zvyklý tady projednávat relevantní podklady. Čekáme na podklady z auditu a je mi žinantní a nedůstojné, abychom řešili nějaké výroky svobodných lidí, kteří na to mají nárok. Nebudu se toho účastnit," prohlásil poslanec Plašil (ODS) a odešel z jednání. Za ním vyšel i další člen výboru a Plašilův spolustraník Pavel Svoboda.
ČTĚTE TAKÉ: Černá díra v NKÚ: statisíce jdou i na propagaci
Luxus za státní peníze: šéf NKÚ využívá drahý byt i auta
Kritika šéfa státních kontrolorů zněla hned ze tří politických stran. Nechceme kontrolovat vaše výroky. Ale pokud říkáte, že máte pocit nátlaku při volbě členů kolegia NKÚ, je to zásadní prohlášení, měli bychom to řešit. Změnou zákona," uvedl místopředseda výboru Libor Ježek (ODS).
"Veřejnost vnímá, že úřad, který by měl být papežtější než papež, se chová jinak. Jméno úřadu je jediný nástroj k prosazování výsledků," uvedl Václav Šlajs (ČSSD).
Dohnal opět zopakoval, že poslanci jen hledají důvody k jeho odchodu. A varoval před kontrolou jeho instituce, která by měla začít příští týden poprvé v historii NKÚ. Sněmovna již podepsala smlouvu s auditorskou firmou, kterou však podle zákona musí do instituce provázet politická reprezentace. "Používejme k tomu mezinárodní standardy. Jestli se kontrolní výbor pokusí zkontrolovat úřad, nemůžu si myslet nic jiného, než že je to pokus ovlivnit kontrolu," vyzval Dohnal.
Ilustrační foto: Robert Sedmík, Lucie Pařízková