Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek je od rána pod palbou kritiky členů sociálního výboru ve sněmovně. Poslanci napříč politickým spektrem, samozřejmě s výjimkou ministrovy TOP 09, kritizují nepřipravenost přechodu na nové softwarové programy, které od ledna vyplácejí sociální dávky. Poslankyně z ODS Lenka Kohoutová vedení resortu vyzvala, aby zveřejnilo kompletní znění smluv a zdůvodnilo výběr firem, které problémové aplikace vyvíjely. Drábek zákonodárce ujistil, že je připraven na svou funkci rezignovat, ale jen v případě, pokud se dávky hromadně nevyplatí v zákonných termínech.
Ne zrovna nejpříjemnější ráno prožíval dnes ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. "Na kobereček" si ho a jeho dva náměstky pozvali poslanci ze sociálního výboru. Důvod je jasný - nezvládnutý přechod na nové softwarové systémy, které spravují výplatu sociálních dávek.
Poslancům mimo jiné vadí, že ministerstvo loni nedbalo na varování, že má na změnu systémů málo času, což způsobí problémy s výplatou dávek. "Ministerstvo se zachovalo nezodpovědně, protože bylo dopředu upozorňováno, že se ten přechod nedá za tak krátkou dobu zvládnout," připomněl komunistický poslanec Miloslav Opálka a ubezpečoval se, zda je Drábek skutečně připraven v případě přetrvávajících problémů rezignovat.
Drábek: Jsem připraven rezignovat
"Ano, jsem připraven nést politickou odpovědnost, a pokud dojde k hromadnému porušování zákonných termínů, pak odstoupím," slíbil Drábek. Podle poslanců i zaměstnanců z úřadů práce ukvapený a nepřipravený přechod ministr zdůvodnil tím, že jinak by musel dosavadnímu dodavateli zaplatit půl miliardy. "Mým cílem bylo dodržet zákonné termíny výplaty dávek, a to se daří," pochvaloval si Drábek. V průběhu března bude podle něj systém běžet bez problémů.
Tato odpověď ale nadzvedla poslance ze židlí. "Nechci čekat až do března, chci výsledky teď," rozčiloval se poslanec ODS Miroslav Jeník. Na okamžité řešení situace apeloval i předseda výboru Martin Vacek (VV). Opálka je k březnovému termínu skeptický. "Je to průšvih a obávám se, že se nezvládne vyřešit ani do března," podotkl.
Nejlepším řešením by byl návrat k programům od původního dodavatele, firmy OKsystem, domnívá se poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS). Firma má totiž své vlastní záložní programy, které jsou podle jejího šéfa Martina Procházky připraveni okamžitě aplikovat. "Čekat do března? To je naprosto špatně," zlobila se na zástupce ministerstva poslankyně. "Povinností MPSV je zahájit jednání s OKsystem. Nemůžeme čekat až do března."
Kompletní zveřejnění smluv? Nelze
Poslanci také po ministru Drábkovi a jeho prvním náměstku Vladimíru Šiškovi požadovali, aby vyjasnili své vztahy k firmám, které problémové softwary dodaly. Jedna z nich, Vítkovice IT Solution, je totiž sesterskou firmou Vítkovice, a.s., které Šiška před dvěma lety prodal firmu iDTAX, již dříve vlastnil spolu s Drábkem. Ministerstvo přitom na vývoj nových programů nevypsalo veřejnou soutěž.
"Požaduji kompletní zveřejnění všech smluv k zakázce a jasné zdůvodnění, proč byly vybrány ty které firmy. Jak jsme říkali už před volbami, kdo chce po státu peníze, musí se svléknout do naha," připomněla poslankyně Lenka Kohoutová jeden z cílů vládní koalice. Transparentnost veřejných zakázek před volbami propagoval i Drábek.
Ten odbyl dotaz tím, že veřejnou zakázku vypsalo ministerstvo vnitra v roce 2008, kdy se vláda shodla na sjednocení technologické platformy. Jak on, tak Šiška odmítli jakékoli majetkové vztahy s dodavatelskými firmami. Šiška nicméně odmítl kompletní znění smluv zveřejnit. "Dodatky obsahují technické specifikace, které není možné zveřejňovat s ohledem na zabezpečení infrastruktury."