Poslanci přehlasovali prezidentské veto k zákonu o obchodování s emisními povolenkami i k navýšení mateřské. Letečtí dopravci tak vstoupí do systému obchodování s povolenkami na emise oxidu uhličitého. A rodiče na mateřské budou dostávat stejný příspěvek jako loni, navíc dostanou zpět i peníze, o které snížením mateřské přišli.
Od prvního června tak příspěvek v mateřské bude představovat opět 70 procent denního vyměřovacího základu. Od ledna tohoto roku byl v rámci úsporných opatření snížen na 60 procent.
Státní kasu přijde dorovnání mateřské na loňskou úroveň na dvě miliardy korun. To se nelíbí poslancům z ODS a TOP 09, kteří opakovaně upozornili na zhoršující se stav státních financí. Prezidentské veto nakonec přehlasovali poslanci z KDU-ČSL, ČSSD, KSČM a Strany zelených.
Předkladatelka novely, která vrací mateřskou vyplácenou v roce 2010 na loňskou úroveň, lidovkyně Michaela Šojdrová přesvědčovala ostatní poslance o důležitosti dokumentu: "Kvůli krizi by se neměla přijímat opatření, které prohlubují dluh, a to i demografický, tedy opatření, která jdou proti rodinám s dětmi."
PSALI JSME: Sněmovna před volbami rozhodne o zvýšení mateřské
Poslanec Petr Pleva (ODS) kontroval tvrzením, že si nikdo děti kvůli penězům nepořizuje. "Dávat spojitost mezi bohatstvím společnosti a množstvím dětí je nebezpečný blud," vzkázal příznivcům novely.
Novela zákona o obchodování s emisními povolenkami reaguje na směrnici Evropské unie. Ta požaduje, aby od roku 2012 byli v systému obchodování s emisními povolenkami zařazeni všichni letečtí provozovatelé přistávající nebo vzlétající z letišť umístěných na území EU. Emise vyprodukované leteckou dopravou dosud nepodléhají žádné regulaci. Přitom jejich podíl v celkových emisích CO2 vytrvale stoupá, tvrdí se v důvodové zprávě k zákonu.
Prezident Václav Klaus však obchodování s emisními povolenkami odsoudil jako "časovanou minu pod celou naší ekonomikou". Uplatnění zákona by podle něj znamenalo mimo jiné i zdražení letenek a tím i snižování konkurenceschopnosti českých firem na mimoevropském trhu".
Poslanci do novely začlenili i ustanovení, které zmírňuje podmínky pro nákup povolenek pro energetické společnosti. Výrobci elektřiny a tepla tak nebudou muset s modernizací výrobních zařízení spěchat. Původně měli, pokud chtěli získat povolenky zdarma, polovinu investic na modernizaci proinvestovat do roku 2011. Po přijetí novely stačí, když s prvním projektem modernizace začnou v roce 2013 a projekt dokončí do roku 2019.
Ministryně životního prostředí Rút Bízková v této souvislosti upozornila na to, že pokud zákon nebude přijat, pak energetické subjekty povolenky zdarma nedostanou. "Čili je to věc, která je životně důležitá pro českou energetiku."
Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) byl však ostře proti přijetí zákona: "Poslanecká sněmovna dává tímto hlasováním dárek akciové společnosti ČEZ v hodnotě 70 miliard korun." Tolik by prý Česká republika mohla získat, pokud by se povolenky nepřidělovaly zadarmo.
Foto: ČTK