Poslanci se vztekají. Zdaněním náhrad přišli o desítky tisíc

Domácí
9. 2. 2011 06:30
Poslancům se v novém roce snížil plat v průměru o 20 tisíc korun.
Poslancům se v novém roce snížil plat v průměru o 20 tisíc korun.

Na konci loňského roku si poslanci odhlasovali snížení platů o pět procent a zdanění náhrad. Mysleli si, že tím přijdou o pár tisícikorun. Výplatní páska za leden je však nepříjemně zaskočila - oproti loňsku jim na účet doputovalo o 20 tisíc korun méně. Nespokojené hlasy šířící se sněmovními kuloáry nabývají na síle. Napříč politickým spektrem.

"Samozřejmě že nám to vadí," postěžoval si on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec Jan Látka (ČSSD). Zákonodárci totiž sami netušili, jaký si na sebe pletou bič. "Mysleli jsme, že přijdeme tak o 11-12 procent, ale ono to je v průměru až 20 procent. A to už je opravdu hodně. Solidarita je sice pěkná věc, ale dvacetiprocentní propad ekonomiky přece jen nemáme," přidává se Marek Benda (ODS).

Platy poslanců šly strmě dolů z několika důvodů. Především - samotné příjmy si poslanci snížili o pět procent, tím pádem se snížily i náhrady, které se z nich vypočítávají. Navíc si na náhrady poslanci uvalili patnáctiprocentní daň. A protože se navíc začaly započítávat do superhrubé mzdy, odvádějí zákonodárci i o to vyšší zdravotní a sociální pojištění. Sečteno, poslanci vlastním přičiněním přišli o 18-25 tisíc korun měsíčně, tedy až o zhruba 300 tisíc korun ročně.

O 18 tisíc měsíčně chudší

Jeden z poslanců, který si nepřál být jmenován, poskytl on-line deníku TÝDEN.CZ své výplatní pásky za prosinec a za leden. Z porovnání superhrubé mzdy by se mohlo zdát, že si poslanec náramně polepšil - loni činila 96 tisíc korun, letos 132 tisíc. Po zaplacení daně a sociálního a zdravotního pojištění mu však zbude "pouhých" 68 tisíc. Přitom loni to bylo 86 tisíc. Letos totiž zaplatí o osm tisíc korun více na dani, o tři tisíce korun více odvede na sociální a zdravotní pojištění, na náhradách musí oželet čtyři tisíce, na hrubém platu tři.

Nejvíce nespokojených hlasů se ozývá z ČSSD."Proč platit odvody za náhrady? Vždyť to je ekonomická hloupost," zlobí se sociální demokrat Látka. A občanský demokrat Benda přitakává: "Je to blbost, to potom náhrady přestávají být náhradami."

Nižší platy pobouřily poslance ODS natolik, že se jimi v úterý zabýval poslanecký klub. Žádné konkrétní opatření, které by platy zase o něco "narovnalo", se však zatím nerýsuje. Jednak se teď řeší krize ve zdravotnictví a důchodová reforma, jednak by to byl krok značně nepopulární.

Z výše lednových platů nejsou nadšení ani poslanci TOP 09: "No je to hrůza, to abych si snad sehnal vedlejšák," řekl v nadsázce jeden z nich. Že v těchto úvahách není jediný, potvrzuje šéf pražské TOP 09 František Laudát. Pohoršení nad výplatnicemi podle něj existuje ve všech stranách zastoupených v parlamentu: "Chodí za mnou a stěžují si, že je Kalousek doběhl," popisuje reakce nepříjemně zaskočených poslanců.

VV a komunisti mlčí. Zatím

Kdo pětinové snížení příjmu alespoň prozatím nekritizuje, jsou komunisti a VV. "Já osobně se postižena necítím, počítala jsem s tím," oponuje kolegům místopředsedkyně Věcí veřejných a Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová, která po Novém roce přišla o 18 tisíc korun měsíčně. I za ní chodí poslanci a stěžují si, že s takovým propadem platu nepočítali. "Vnímám to jako solidaritu s občany, které také nutíme, aby si kvůli stavu veřejných financí utáhli opasky," obhajuje Klasnová opatření, které koalice spolu se zrušením cestování zdarma a proplácením vnitrostátních letenek loni prosadila.

Výrazně nižší plat nevzrušuje ani šéfa komunistů Pavla Kováčika. "Ani nevím, o kolik jsem přišel, nezajímám se o to. Ale příjmy se snížily všem, náš klub to bere jako daň za krizi," říká komunista odevzdaně.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ