Poslanci ve čtvrtek podpořili novelu loterijního zákona z pera svých kolegů, která má omezit výhry i vklady na videoloterijních terminálech. Také má posílit pravomoci obcí nad těmito hracími přístroji. Pod novelou loterijního zákona jsou podepsáni poslanci z klubů ANO, TOP 09 a Starostů, KDU-ČSL, sociálních demokratů i Úsvitu. Podepsal ji i předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš. Z čerstvých statistik vyplývá, Češi loni prosázeli celkem 123,9 miliardy korun, z toho 51,4 miliard připadlo právě na videoloterijní terminály.
"Regulace loterijního podnikání jako takového je v žalostném stavu," uvedl zástupce předkládajících poslanců Matěj Fichtner (ANO).
Novela stanovuje limity pro videoloterijní terminály tak, aby byly shodné s klasickými výherními hracími přístroji. Například nejvyšší možná prohra za jednu hodinu hry na videoloterijním terminálu by měla činit u terminálů v hernách 2000 korun. Naopak nejvyšší možná výhra na VLT v herně by představovala 750 korun a v kasinu 50 tisíc korun. "Již tedy nebude možné prohrát statisíce za jeden večer," řekl Fichtner. Také se podle něj omezí možnost legalizace výnosů z trestné činnosti.
Předloha má současně posílit pravomoci obcí. Dosud vydaná povolení na některé videoloterijní terminály by skončila do tří měsíců od účinnosti zákona, a to bez nutnosti správního řízení na ministerstvu financí. Šlo by o povolení na terminály v těch místech, kde je zakazuje obecní vyhláška.
Předkladatelé připouštějí, že zákon může ve svém důsledku snížit odvody z loterií. Na druhé straně uvádějí, že novela může omezit sociálně patologické jevy související s hráčstvím a může i snížit náklady z nich vyplývající.
Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko. Upozornila však na to, že předloha není v souladu s právem EU a nesplňuje zcela požadavky dané judikaturou evropského soudního dvora. Jde hlavně o požadavek na stanovení jasných podmínek pro vydávání i odnímání povolení k provozování loterií a podobných her.
Předseda Úsvitu Tomio Okamura řekl, že zákon vnímá jako vítězství hazardní lobby, protože předkladatelé nesáhli k úplnému zákazu hracích automatů. Navrhované limity na sázky jsou podle něj stejné řešení, jako povolit loupežné přepadení, ale omezit výši uloupené částky na jednu loupež. Řekl, že jeho hnutí zákon sice podpoří, ale bude i nadále usilovat o plošný zákaz herních automatů v tuzemsku.
Zpravodaj k novele Ladislav Šincl (ČSSD) upozornil, že novela podléhá notifikaci Evropskou komisí, která ještě neskončila, a do té doby nemůže parlament předlohu projednávat. Podle Jana Volného (ANO) ale skončí notifikace 25. července a poslanci budou mít dostatek času případné připomínky ze strany EK zapracovat.
Obří zisky provozovatelů. Češi prosázeli 124 miliard
Češi loni prosázeli celkem 123,9 miliardy korun, což je meziročně o 0,9 procenta méně. Nejvíce z toho, 51,4 miliardy korun, připadlo na interaktivní videoloterijní terminály, což představuje 41,5 procenta všech vložených peněz. Vyplývá to ze statistiky výsledků provozování loterií a jiných podobných her za rok 2013, kterou dnes na svém webu zveřejnilo ministerstvo financí.
Z celkové výše prosázených sázek se hráčům na výhrách vrátilo 95,3 miliardy korun, provozovatelům tak zůstalo 28,6 miliardy korun.
Největší nárůst objemu vložených částek nastal podobně jako v roce 2012 v oblasti číselných a okamžitých loterií, u karetních turnajů pořádaných v kasinech či u internetových kurzových sázek. "Nově evidujeme zvýšení objemu vložených finančních prostředků také u binga, které v minulých třech letech zažívalo stagnaci," uvedl resort na svém webu.
Naproti tomu nastal meziroční propad zejména u peněžitých a věcných loterií, lokálních loterních systémů, výherních hracích přístrojů a u karetních turnajů hraných prostřednictvím internetu.
Podíl nejrozšířenějšího typu hazardu, interaktivních videoloterijních terminálů, na celkových vložených částkách se takřka nezměnil. Loni činil 41,5 procenta. Ty tak zároveň přinesly svým provozovatelům největší příjmy, když jim z prosázených peněz zůstalo více než 14 miliard korun.