Poslanec Wolf: <span>neúspěšný manažer</span> s rudou knížkou

Domácí
23. 6. 2008 14:20
poutak
poutak

Severomoravský poslanec a nový rebel Petr Wolf.Poslanec Petr Wolf oznámil, že odchází z ČSSD, načež odjel do USA. Středeční jednání o radaru proto nestihne. Kdo je vlastně ten málo známý zákonodárce? Někdejší člen komunistické strany, vysokoškolský pedagog, nepříliš úspěšný manažer a vzpurný komunální politik.

Jen co Petr Wolf o víkendu oznámil, že vystupuje z poslaneckého klubu ČSSD, odjel se sněmovní stálou komisí pro bankovnictví na pracovní cestu do USA. Vrátí se v sobotu. Při středeční snaze socialistů o vyvolání mimořádné schůze kvůli americkému radaru bude tedy v parlamentu chybět.

DÁLE ČTĚTE: Paroubek žádá Wolfa, aby vzdal mandát. Pustil se i do ODS

„Účast poslanců na této dopředu dojednané cestě je vyvážena, byť to není klasické párování,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda komise Jiří Dolejš (KSČM). Síly mezi koalicí a opozicí budou proto ve středu zřejmě ve stejném poměru jako jindy, vládě se pravděpodobně podaří návrh ČSSD zablokovat.

Sociální demokraté přitom mají za to, že ODS přetáhla Wolfa na svou stranu právě kvůli jeho podpoře radarové stanice v Česku. Jiří Paroubek se dokonce nechal slyšet, že pokud stavba americké základny projde sněmovnou díky hlasům přeběhlíků, jeho případná vláda smlouvy přehodnotí.  

Komunistická minulost

Jistě není náhoda, že se Wolf rozhodl opustit ČSSD krátce před odletem do zahraničí. Unikne tak na několik dní jak tlaku bývalých spolustraníků, tak médií. Ačkoli osmačtyřicetiletý poslanec patřil až dosud mezi nejméně skloňovaná sněmovní jména, na severu Moravy úplně neznámý není.

Wolf vstoupil do ČSSD v roce 2002, ale nebyla to je první partajní zkušenost - před rokem 1989 byl členem KSČ. „Chtěl jsem studovat, získat titul CSc., proto jsem vstoupil do strany,“ vysvětloval svou komunistickou minulost v médiích. Podobně jako mnozí další tvrdí, že neměl před listopadem ’89 rozhodovací pravomoci a nikomu neublížil.

Vedení ČSSD odchod Wolfa ostře odsoudilo.DÁLE ČTĚTE: Zaorálek: O sporech uvnitř ČSSD nic nevím

Po převratu se rozkoukal docela rychle. V devadesátých letech prošel několika manažerskými posty, v nichž, jak říká, získal řadu zkušeností. Vedl například krnovskou společnost Karnola, která skončila v konkurzu, působil i v dozorčí radě krachujících Železáren a drátoven Bohumín.

Zkrachovalý fond

V době nově nabyté demokracie pokračoval i v akademické dráze, kterou započal za komunismu. Postupně se vypracoval k docentskému titulu a na proděkana Ekonomické fakulty VŠB-TU, kde dodnes přednáší manažerskou informatiku. Spolupracoval rovněž s opavskou univerzitou.

O manažerské informatice přednášel studentům již v roce 1998 jako zástupce investičního fondu Kredital. O tom a ani o angažmá v bohumínských železárnách v jeho životopise nic není. Kredital totiž zkrachoval a jeho šéfové Zbyněk Pražák či Petr Kucharčík se kvůli tomu museli dokonce zpovídat před soudem.

„Kredital nedělal nic tak špatného, choval se normálně na tehdejší dobu, kdy platily trochu jiné zákony,“ omlouval později Wolf podezření, že Kredital uzavíral nevýhodné smlouvy a jeho vedení zneužívalo informace.

Petr Wolf byl v byznysu vždy celkem aktivní. Radil například ekonomickému řediteli Severomoravské energetiky, má živnostenský list na společnost ATK Electronics, prošel fondem Profit Fond.

Senátorka Liana Janáčková.Vzpurný radní

Wolfova politická kariéra začala v roce 2002, kdy se dostal za sociální demokracii do zastupitelstva ostravské městské části Mariánské Hory. Díky tamní koalici s ODS se dokonce dostal mezi radní, ale o dva roky později rezignoval na protest proti chování starostky Liany Janáčkové (nynější nezávislá senátorka).

Zhruba v té době vyplulo na povrch, že Wolf měl k užívání obecní byt, který si poté, co si jeho rodina postavila vlastní dům, ponechal a údajně jej pronajímal. „Já v něm pořád bydlím,“ reagoval tehdy.

Do parlamentu se pokoušel dostat už v roce 2004, a to jako senátor, ale neuspěl. Vyšlo mu to až o dva roky později do sněmovny jakožto osmičce severomoravské kandidátky ČSSD.

Jeho kariéra ve sněmovních lavicích se ovšem vyvinula jinak, než si představoval - postupně se z něj stal sociálnědemokratický outsider. Nejprve udělal chybu při hlasování o důvěře Topolánkově vládě v lednu 2007, loni v prosinci zase chyběl při vyslovování nedůvěry. Důvod? Oficiálně nemoc. Vyšlo však najevo, že tou dobou zkoušel získat v Ostravě profesuru. Když se pak nechal ještě slyšet, že by mu americký radar v Česku nevadil, jeho kariéra uvnitř ČSSD byla zřejmě pohřbena.

Šlouf: O Wolfově nespokojenosti jsem věděl
Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že za odchodem Petra Wolfa z ČSSD stojí Miroslav Šlouf, blízký spolupracovník někdejšího premiéra Miloše Zemana, který je se současným vedením socialistů na kordy. "Je to nesmysl, pana Wolfa jsem viděl dosud jen jednou," sdělil lobbista Šlouf on-line deníku TÝDEN.CZ. Má však prý informace o tom, že v poslaneckém klubu ČSSD je až patnáct nespokojených zákonodárců; konkrétnější být nechce. "Jsou to dospělí lidé, musejí se vyjádřit sami," řekl pouze. O nespokojenosti Wolfa měl prý informace předem, ale spíš z médií: "Dost mě překvapilo, že s tím Jiří Paroubek nic neudělal."

Foto: Karel Šanda, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ