Po tradiční výrobě zápalek zůstala v Solo Sušice po odstěhování provozu do Indie jen opuštěná fabrika. Teď se hraje o osud historických budov. Developer je chce zbourat a postavit místo nich supermarket.
Není to jen prázdný tovární areál, kterých je po celé zemi spousta. Je to i kus české historie. Tradice. Hrdost. Sláva. Stačí zatřepat starou krabičkou sirek. Solo Sušice má pro spoustu Čechů podobnou váhu jako třeba Škoda, ČKD nebo Becherovka.
Tradiční zápalky s klíčem na krabičce už sedmým rokem "nepatří" Sušici. Majitel podniku, kde se sirky začaly zhotovovat už v roce 1839, přesunul začátkem roku 2009 výrobu do Indie. V jihočeské Sušici byla produkce ztrátová. Už tehdy vyvolalo stěhování poprask. Místní lidé mluvili o ostudě, ztrátě prestiže pro město.
Teď se o sušickou fabriku hraje znovu. A opět je kolem toho rušno. Tam, kde se dlouhé roky vyráběla dřívka se zápalnou hlavičkou, by se mohly prodávat rohlíky, mléko, oděvy, drogerie nebo se překládat poštovní balíky. Majitel, společnost Solo Matches & Flames si naplánoval, že většinu areálu zbourá a nechá v něm postavit nákupní centrum s dalšími službami včetně pošty.
Proti těmto plánům ovšem stojí návrh, aby byla aspoň část továrního areálu vyhlášena za kulturní památku, což by bourání znemožnilo. Rozhodnutí leží na ministerstvu kultury. Kdo nakonec vyhraje?
Zajímavostí je, že na začátku výroby sirek v Sušici byla láska a průmyslová špionáž. Ve 30. letech 19. století dorazil mladý truhlářský tovaryš Vojtěch Scheinost k vídeňskému lékárníkovi Štěpánu Römerovi, který v laboratoři vyráběl první fosforové zápalky.
Při výrobě sirek pomáhala kromě Scheinosta i dívka Marie Urbancová. Oba se do sebe zamilovali a společně pak odešli do Scheinostovy rodné Sušice, kde díky znalosti výroby zápalek založili slavnou a dlouhou tradici.
* Jak svůj plán na vybudování obchodního centra zdůvodňuje developer?
* Co na to říká zástupce Muzea Šumavy Sušice, které navrhlo, aby byla sirkárna vyhlášena kulturní památkou?
* Co na oba plány říká starosta Sušice?
* Jaké je aktuální stanovisko ministerstva kultury?
Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 16. března.