Ještě před půl rokem řídil ministerstvo spravedlnosti. Ve čtvrtek poprvé oficiálně usedne do křesla děkana Právnické fakulty Západočeské univerzity. "Na práci děkana se těším. Bude klidnější a bez politických tlaků," zadoufal v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. O tom, že by složil poslanecký mandát, ale neuvažuje.
Jako děkan musí Jiří Pospíšil podle svých slov nejprve zblízka poznat problémy, které v posledních týdnech krouží kolem plzeňské právnické fakulty. Proto plánuje audit. "Musí být věcný i personální, musím také vytvořit nové vedení," říká. Do tří týdnů pak chce seznámit vedení školy i veřejnost s tím, jak bude řešit problémy.
ČTĚTE TAKÉ: Plzeňská práva zatím povede exministr Pospíšil
Děkan právnické fakulty v Plzni Zachariáš rezignoval
Příští týden bude akademický senát rozhodovat o délce vašeho jmenování. Vy preferuje mandát na jeden akademický rok. Proč?
Protože už mám určitou představu o reformních krocích, které je třeba učinit, aby se o fakultě nemluvilo jako o problematické. Svou představu o fungování fakulty bych dle mého soudu byl schopný uskutečnit právě během akademického roku.
Po reformě justice se tedy pouštíte do další, tentokrát na akademické půdě. Z jakých kroků se skládá?
Revize přijímacího řízení, revize studijních programů, revize toho, jak probíhá studium, to znamená náplň jednotlivých kateder. Také revize doktorandského studia. Na to všechno bych chtěl mít jeden rok.
Na ministerstvu jste si vytvořil tým spolupracovníků, který vaše nástupkyně rozprášila. Objeví se někdo z něj třeba na plzeňské právnické fakultě?
Uvažuji i tom, že bych oslovil své bývalé kolegy z ministerstva. Otázkou je, do jaké míry oni mohou zastávat funkce ve vedení fakulty v situaci, kdy nejsou členy akademické obce. Pro mě je ale také důležité, aby ve chvíli, kdy jsou dneska na fakultě trošku narušené osobní vztahy, tam zůstali lidé, kteří na ní již delší dobu působí a jsou respektováni většinou akademické obce. Na úterním jednání bylo patrné napětí mezi lidmi, kteří jsou naklonění bývalému vedení a mezi těmi, kteří naopak vystupovali proti němu velmi ostře. Jako v politice musím i tady najít kompromis.
Takže jaká jména z ministerstva by mohla zamířit do Plzně?
Některé věci budu se svými bývalými spolupracovníky konzultovat, ale nechci ještě ta jména předjímat. Je škoda, že třeba kolega Korbel (František Korbel, bývalý Pospíšilův náměstek pro legislativu, pozn. red.) a další bývalí tahouni ministerstva nejsou členové akademické obce na Západočeské univerzitě.
Využijete služeb odvolaného vedení?
Budu se opírat o lidi, kteří nebyli spojeni s minulým vedením. Na druhou stranu s nimi samozřejmě musím komunikovat.
Sám popisujete, že vás čeká hodně práce. Neuvažujete o tom, že byste složil poslanecký mandát a byl děkanem na plný úvazek?
V tuto chvíli jsem o tom neuvažoval. Tuhle misi beru jako krizovou. Ve chvíli, kdy ta fakulta má takovéto problémy, tak je vhodné, když tam přijde někdo z vnějšku, kdo třeba není akademikem. Kdyby se jednalo o řádnou volbu děkana, tak bych nekandidoval. Obecně si navíc myslím, že není špatně kombinovat funkci řadového zákonodárce a akademického funkcionáře.
Jak využijete děkanský talár v předvolební kampani?
Obzvláště v české politice nevíte, co bude druhý den. Takže bych teď nerad mluvil o červnových volbách.
Dobře. Ale přece jenom jste byl lídr plzeňské kandidátky ODS do předčasných voleb.
Nechci využívat své fungování na fakultě ve volební kampani.
Foto: ČTK