Česká pošta by v dohledné době ráda zrušila dlouholetou tradici, podle které se na známkách objevují portréty pouze prezidenta a již zemřelých osob.
"Do budoucna bychom to chtěli změnit, na známkách by se mohli objevit třeba známí sportovci či hudebníci. Každopádně lidé, kteří něco dokázali," uvedl mluvčí pošty Ivo Mravinac.
Pošta však vydávání a prodej známek pouze zajišťuje, vydavatelem je stát v zastoupení ministerstva průmyslu a obchodu. Pošta chce proto o možné změně s ministerstvem jednat.
ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: O Sáblíkovou byla rvačka, křtila knihu
Sáblíková přiletěla pokřtít svoji knihu, kterou nečetla
Portréty žijících lidí - pokud se nepočítá prezident - se v historii českých a československých známek objevují jen zcela výjimečně. Jeden z předních českých filatelistů František Beneš uvedl dva příklady. Za socialismu se na známkách objevil kosmonaut Vladimír Remek a počátkem 90. let papež Jan Pavel II.
Ze sportovců byl výjimkou například běžec Emil Zátopek, který se však na známce objevil pouze jako anonymní atlet. "S typickým výrazem ve tváři ho ale každý poznal, i když to tam nebylo napsané," řekl Beneš.
Na "své" známce tak nebude mít portrét ani dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková. Známka zobrazuje ruce držící zlatou medaili, portrét rychlobruslařky bude pouze na poštovním razítku. Desetikorunová známka vyjde 24. března, razítko budou celý následující týden používat pošty v pražské Jindřišské ulici a ve Velkém Oseku, kde Sáblíková žije.
Nagano odhadli dobře, s Vancouverem čekali
Sáblíková se může těšit alespoň z faktu, že pošta pro ni chystá zvláštní novou známku. V minulosti se jména vítězů dotiskovala na známky vydané ještě před olympijskými hrami. Tak svou známku dostali například Aleš Valenta a Kateřina Neumannová.
Jak vysvětlil Beneš, tvůrci známek tehdy dobře odhadli, kdo by mohl hry vyhrát, a na olympijské známky dopředu umístili akrobatického lyžaře a běžkyni na lyžích. Na známkách se objevili i hokejisté po vítězství v Naganu.
Podobná tradice jako v České republice panovala také v okolní Evropě, většina zemí už od ní ale ustoupila. "Mohli bychom se inspirovat třeba v Rakousku," navrhuje Beneš. U jižních sousedů existují dva emisní plány. Jeden nazval filatelista státně reprezentační, kde se tradice dodržuje i nadále, ve druhém plánu se tisknou známky pouze v podobě rámečku, do kterého si pošta může pružně doplnit cokoli a kohokoli.
Foto: Tomáš Nosil, Česká pošta