Potravinářskou komoru znepokojuje podpora vody z kohoutku

Domácí
24. 7. 2013 16:53
Kolem konzumace vody z kohoutku a její kvality jsou neustálé spory (ilustrační foto).
Kolem konzumace vody z kohoutku a její kvality jsou neustálé spory (ilustrační foto).

Kohoutková voda v restauracích zdarma není žádnou novinkou, tento trend se v českých podnicích dlouhodobě rozšiřuje. Teď do diskuze vstoupila i Potravinářská komora České republiky (PK ČR). Ohrazuje se proti názorům, že na pití vody z kohoutku není nic špatného. "Spotřebitel se nikdy nedozví, z čeho je tato voda složena, jaké obsahuje látky a jak byla upravena," říká mluvčí komory Jarmila Štolcová.

Boom balených vod se do Česka dostal po revoluci. Tehdy bylo převratnou novinkou, že člověk může mít minerální pramenitou vodu doma v plastových lahvích. V posledních deseti letech však nadšení z tohoto trendu ustupuje a vedou se obsáhlé diskuze o tom, zda voda z kohoutku není zdraví dokonce prospěšnější než její balená sestra.

Proti tomu se ostře postavila Potravinářská komora ČR. "Úvahy o zaměnitelnosti balených vod a zejména minerálních vod s pitnou vodu z vodovodního řadu jsou absolutně scestné. Jedná se o produkty s naprosto rozdílnými vlastnostmi a hodnotami pro spotřebitele. Minerální vody, u nichž je prokázána fyziologická prospěšnost, jsou nepochybně správným produktem, jehož přiměřená konzumace by měla být jednoznačně podporována," míní mluvčí komory.

Ta ale není jediná. Proti propagaci vody z kohoutky se dnes postavil i Svaz minerálních vod. "Limity pro kohoutkovou vodu jsou méně přísné než pro vody balené a navíc může hygienik i z těchto limitů udělit výjimku. Zákazník tak v restauraci neví, co přesně pije. Například v Plzni je situace taková, že dvacet let stará úpravna vody, která odebírá vodu z Úhlavy, není schopná upravit deště, které splachují hnojiva z polí do Úhlavy," napsal svaz médiím v tiskové zprávě.

Zastánci pití kohoutkové vody ale argumentují tím, že tato voda je velice často a pečlivě kontrolována a také například tím, že PET lahve, ve kterých se balená voda prodává, zatěžují zbytečně životní prostředí. Odpůrci zase kromě argumentu s neověřenou kvalitou vody kontrují i množstvím chemikálií a stop léků, které se v kohoutkové vodě nacházejí. Mluvčí společnosti Veolia, která kampaň za pití kohoutkové vody v roce 2009 zahájila, to odmítá. "Neustálé výpadky proti kohoutkové vodě, nás vedly k tomu, že jsme dali udělat rozbory pražské vody z hlediska zbytků léků. Specializovaná laboratoř prováděla analýzy na Ibuprofen, Sulfamethoxazol, Diclofenac, Karbamazepin, Erythromycin, Iopamidol a Iopromide. Ve všech vzorcích vody byly sledované chemické sloučeniny v tak malém množství, že byly pod mezí stanovitelnosti," řekla zástupkyně Veolie Marcela Dvořáková. Ta se ohrazuje i proti tomu, že by spotřebitel nevěděl, co je v kohoutkové vodě za látky. "Zde potravinářská komora a zástupci výrobců balených vod vysloveně klamou, protože pravidelně každý měsíc zveřejníme kompletní rozbor vody, přes 100 položek, tak detailní přehled u minerálek nemáte," upozorňuje Dvořáková. Podle ní kampaň proti kohoutkové vodě působí pro Veolii pozitivně, protože se v posledních dnech společnosti přihlásilo hned několik restaurací, které mají zájem zapojit se do projektu pití kohoutkové vody.

Celý spor tak vypadá na dlouhodobou válku obou odvětví. "U kohoutkové vody, která má za sebou možná pobyt v nekvalitním vodovodním řadu ve společnosti zbytků hormonů a léčiv, si spotřebitel o bezpečnosti může nechat leda tak zdát," útočí Jarmila Štolcová z Potravinářské komory. 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ