Potvrzeno: policie přijede jen k <span>nehodě nad 100 tisíc</span>

Domácí
8. 4. 2008 16:03
Dálnici D1 v úterý blokovala nehoda.
Dálnici D1 v úterý blokovala nehoda.

Dálnici D1 v úterý blokovala nehoda.Dopravní nehody, při kterých nedošlo ke zranění osob a výsledná škoda nepřesáhla 100 tisíc korun, si mají od příštího roku "vyříkat" řidiči mezi sebou. Shodli se na tom v úterý zástupci ministerstva vnitra, policie a pojišťoven. Nezbytnou součástí výbavy automobilu se tak od 1. ledna stane i formulář pro záznam nehody.

Úterní dopoledne, dálnice D1 u Vyškova směrem na Prahu: provoz autostrády mezi 212. až 196. kilometrem zablokovala série devíti dopravních nehod. Nikdo při nich nebyl vážně zraněn, přesto několikakilometrovou kolonu pomohli po několika hodinách rozplést až policisté a odtahová služba.

To by se od příštího roku mělo změnit. Nehody, při nichž nebude nikdo zraněn a výsledná škoda nepřesáhne 100 tisíc korun, si mají řidiči nově "vyříkat" sami mezi sebou. V úterý se na tom alespoň shodli zástupci ministerstva vnitra, policie a pojišťoven.

"Chceme tak zvýšit prostor pro práci policie a zabránit tomu, aby policisté nadále sloužili jako administrátoři, kteří zpracovávají řady formulářů a úředních zpráv," tvrdí ministr vnitra Ivan Langer.

ČTĚTE TAKÉ: Začíná privatizace policejních činností 

Společný plán ministerstva a pojišťoven už má jediný háček: musí jej posvětit zákonodárci.

Nehoda? Vyřešte ji sami!

Zvýšený limit pro povinné hlášení střetu je součástí připravované reformy policie. Langerův návrh původně počítal dokonce s navýšením až na 250 tisíc korun, nakonec však muselo ministerstvo vnitra ze svých záměrů ustoupit. Pojišťovny se totiž bály, že by se tím razantně navýšil počet pojistných podvodů.

Co mění reforma policie v dopravě?

* povinná přítomnost policie u nehody bude v případě, že škoda přesáhne 100 tisíc korun

* při neoprávněném přivolání policie zaplatí řidič výjezd hlídky (částka se bude lišit v závislosti na čase, spotřebě pohonných hmot apod.)  

* pojišťovny získají přístup do centrálního regsitru řidičů, kde se evidují tretsné body

* výše povinného ručení se má zohlednit i počet trestných bodů řidiče

* dechová zkouška na alkohol povýší na úroveň krevního rozboru

Papírování přesto přejde na řidiče. Osmdesát pět procent nehod se totiž podle statistik do nové hranice vejde.

"Kde jsou škody vyšší, tam stejně většinou dojde i ke zranění osob. A u takových nehod zasahuje policie vždy," říká prezident České asociace pojišťoven Ladislav Bartoníček.

Od ledna tak budou muset účastníci bouračky nejprve odhadnout vzniklou škodu. Pokud by přivolali hlídku a zjistilo se, že následky střetu nedosahují výše sto tisíc korun, musí řidič policistům uhradit náklady na výjezd. Ty se budou lišit případ od případu v závislosti na počtu ujetých kilometrů či stráveném času u nehody.

"V zákoně je stanovený prvek takzvané zřejmé nepřirozenosti. Takže výjezd zaplatí pouze ti, kdo neodhadnou zcela jasný případ škody třeba za dvacet tisíc," uklidňuje Langer.

Pokud škoda přesáhne stotisícikorunovou hranici, čeká řidiče sepisování hlášení o nehodě. "K tomu účelu nám přijde ideální takzvaný evropský protokol o dopravní nehodě. Ten oba účastníci vyplní, podepíšou a přinesou na pobočku své pojišťovny," vysvětluje Bartoníček (viz příloha).

Formulář získají řidiči při uzavření povinného ručení, přístupný má být i na internetových stránkách ministerstva a pojišťoven. I nadále lze však nehodu zaznamenat na libovolný cár papíru. Pokud tak protokol majitel vozidla zapomene, nemusí se obávat pokuty. 

Za trestné body dražší povinné ručení

Ilustrační foto.Návrh dále počítá s tím, že pojišťovny získají přístup k údajům z centrálního registru řidičů, kde se evidují dosažené trestné body. Tím se umožní, aby výpočtu výše povinného ručení nově ovlivňoval i údaj, kolik řidič již stihl nasbíral bodů.

"Odlišíme tak slušné řidiče od ostatních. Drahé pojištění by mělo i piráty silnic motivovat k ohleduplnosti," maluje si Langer.

Zástupci pojišťoven jdou ve svých vizích ještě dále: když se někdo opakovaně dopustí závažného přestupku, nemusí se vůbec dočkat vyplacení pojistky. "Když bude například někdo dvakrát za sebou přistižen, jak se řítí obcí o padesát kilometrů rychleji, než je dovoleno, bude po něm pojišťovna vymáhat peníze za způsobenou havárii," popisuje Bartoníček.

Ilustrační foto: ČTK, archiv

Další čtení

Ochranáři v Rychnově odebrali mláďata čápa z hnízda. Pár se rozpadl

Domácí
9. 5. 2025
Petr Kadlec, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

V 95 letech zemřel spisovatel, překladatel, nakladatel a skaut Zapletal

Domácí
9. 5. 2025
Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ