Povinné kurzy pro migranty. Chovanec plánuje i zavedení kvót

Domácí
3. 9. 2017 19:45
Výuka češtiny pro migranty.
Výuka češtiny pro migranty.

Každý přistěhovalec do České republiky bude muset povinně projít takzvaným adaptačním kurzem. Seznámí se v něm se základy češtiny, svými právy a povinnostmi. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) také plánuje zavést kvóty na počet přijímaných ekonomických migrantů.

Kurzy by měli cizinci absolvovat do jednoho roku po svém příchodu na území republiky. "Cílem je zajistit nově příchozím určité integrační minimum, zajistit včasné zahájení integrace a seznámit je s jejich právy a povinnostmi i s riziky, která jim hrozí, když je nebudou dodržovat," komentuje pro časopis TÝDEN chystanou novelu zákona o pobytu cizinců Hana Malá, mluvčí ministerstva vnitra.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Během školení se migranti budou muset naučit alespoň základy češtiny a seznámit se s tuzemskými zákony. Kurzy existují už dnes, nejsou však povinné. "Jejich poskytování již nelze založit na dobrovolné účasti," říká Malá s odvoláním na současnou bezpečnostní situaci v Evropě, rostoucí vlnu uprchlíků a nárůst extremismu.

Podle Martina Rozumka, ředitele Organizace pro pomoc uprchlíkům, bude opatření znamenat pro cizince přínos. "Často přicházejí z dost odlišných prostředí," říká Rozumek. Problém ale podle něho je, že integrační centra bude spravovat ministerstvo vnitra. "Integrace by měla probíhat v místě, kde člověk žije, neměla by být řízena centrálně silovým ministerstvem," míní Rozumek. Centra spravovaná kraji podle něho fungují daleko lépe než ta ministerská. Chovanec plánuje i další změny. Například chce, aby vláda pravidelně určovala maximální kvóty ekonomických migrantů. Po jejich naplnění budou mít další zájemci smůlu. Jejich žádost o pracovní vízum skončí v koši. Důvodem je prudký nárůst počtu cizinců ze zemí mimo Evropskou unii, kteří si na českých ambasádách zažádali o pobytové vízum. Jejich množství se za poslední tři roky ztrojnásobilo.

Chystanou novinkou nejsou příliš nadšeni zástupci zaměstnavatelů, kteří prý mají problémy získat zahraniční zaměstnance už nyní. Není totiž jisté, jestli bude vláda pružně reagovat na situaci na pracovním trhu a zda bude možné včas najmout potřebné pracovníky. "Ze zkušeností víme, že v rychlosti přijímání cizinců zaostáváme za sousedními zeměmi, a firmy jsou tedy nuceny hledat různé jiné alternativní cesty, jak potřebnou pracovní sílu zajistit," konstatuje Eva Veličková za Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podniky prý nemohou čekat na personální posily několik měsíců, ohrožuje to jejich fungování.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK , Horsinka Adolf

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ