Hlavní město chce zřídit funkci protikorupčního ombudsmana, který by prověřoval podněty obyvatel týkající se korupce na pražském magistrátu. Vyplývá to z protikorupční strategie, kterou schválila rada hlavního města. Informovalo o tom tiskové oddělení pražského magistrátu. Materiál musí ještě odsouhlasit zastupitelstvo.
Kromě protikorupčního ombudsmana navrhuje materiál například to, aby členy komisí, které posuzují uchazeče o zakázky města, mohli být i běžní občané. Snížit by se měly také limity, které mají ředitelé magistrátních odborů při vypisování výběrových řízení. V současnosti mohou vypsat zakázky až do výše 20 milionů korun, podle materiálu by limit činil šest milionů korun.
K TÉMATU: Politik rovná se korupčník, myslí si Češi
Z výběrových řízení by nově měly být vyřazeny firmy a společnosti s nejasnou majetkovou strukturou. Dodržování protikorupční strategie by měl kontrolovat pravidelný externí audit.
"Jdeme v boji proti korupci daleko za rámec, který vyžaduje zákon," uvedl náměstek primátora Milan Richter (ODS), který strategii připravoval.
Podle opozice má ale materiál několik nedostatků, například nereaguje na chyby, které se objevily v souvislosti s kritizovaným projektem Opencard. Podle opozičních zastupitelů se také mnohá opatření nestihnou uvést v život a přejdou až na nové vedení radnice.
PSALI JSME: Schwarzenberg: Úplatek? Ne peníze, ale protislužba
ČSSD žádá o pomoc s korupcí bývalé činitele FBI
Protikorupční strategii už dříve připravila bývalá náměstkyně primátora Markéta Reedová (VV). Její návrh ale vedení města neschválilo, Reedová poté rezignovala.
Ilustrační foto: Jan Zatorsky