Praha dostala pokutu 160 tisíc za výběr auditora
26.01.2010 17:45
Pražský magistrát a dvě jeho organizace dostaly pokutu 160 tisíc korun od antimonopolního úřadu. Kontrolorům vadil způsob výběru firmy pro personální a organizační audit z roku 2007. Zakázku za necelých šest milionů korun totiž úředníci rozdělili na menší, a vyhnuli se tak povinnosti vypsat tendr. Antimonopolní úřad rovněž potvrdil sedmdesátitisícovou pokutu pro ministerstvo zdravotnictví.
ČTĚTE TAKÉ: Bém musí z radnice odejít, vyzval znovu šéf lidovců
Další pochybný audit na pražském magistrátu
Pražský magistrát dostal pokutu 80 tisíc korun, pražská technická správa komunikací 40 tisíc korun stejně jako Centrum sociálních služeb Praha. "Zadavatelé spáchali správní delikt, když zadali veřejnou zakázku na provedení personálního a organizačního auditu jako tři samostatné veřejné zakázky, aby nemuseli používat náročnější typ zadávacího řízení," uvedl Rafaj. Praha a její organizace se proti pokutě odvolaly.
Tři zakázky získala od pražského magistrátu firma BNV Consulting, která pro Prahu mimo jiné zpracovala audit pro pražský dopravní podnik a spolupracovala na projektu Opencard.
Místo jedné tři zakázky
Jedna zakázka se týkala auditu se zaměřením na případné změny u vybraných příspěvkových organizací Prahy, mimo jiné v Pražské informační službě či organizátoru pražské integrované dopravy. Další zakázky souvisely se správou komunikací vlastněných magistrátem hlavního města, třetí pak optimálního zajištění sociálních služeb v Centru sociálních služeb Praha.
Podle prvostupňového rozhodnutí antimonopolních úředníků jsou ale všechny tři zakázky stejného druhu a magistrát a organizace je měly vyhlásit jako jednu. Rozdělením na tři se jejich hodnota ocitla pod dvoumilionovým limitem, nad kterým by musely vyhlásit veřejný tendr.
"Souvislost úřad dovozuje zejména z toho, že předmětem zakázek jsou obdobná plnění, výsledkem pak podobné výstupy pro všechny zadavatele a podobná opatření směřující ke snížení provozních nákladů a dosažení úspor u příspěvkových organizací," uvedl Rafaj. Magistrát, správa komunikací i centrum sociálních služeb spolu navíc vzájemně v zakázkách spolupracovaly. O tom svědčí i fakt, že vybraly totožnou firmu.
Uvedený postup zadavatelů mohl podle Úřadu na ochranu hospodářské soutěže podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. "Nelze totiž vyloučit, že v případě zákonného postupu by zadavatelé obdrželi nabídky i od dalších dodavatelů, kteří by mohli zajistit výhodnější podmínky než vybraný uchazeč, s nímž byla podepsána smlouva," míní Rafaj.
Pokuta pro ministerstvo
Antimonopolní úřad rovněž oznámil, že platí i jeho pokuta ve výši 70 tisíc korun pro ministerstvo zdravotnictví. Ochráncům hospodářské soutěže se nelíbili jeho chyby v kampani na prevenci boje s civilizačními chorobami.
Proti rozhodnutí úřadu z loňského dubna se ministerstvo odvolalo k předsedovi úřadu Petru Rafajovi, ten mu ale nevyhověl a pokutu potvrdil.
Ministerstvo v prosinci 2005, kdy úřad vedl David Rath (ČSSD), rozdělilo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách mediální kampaň na čtyři samostatné zakázky - prevenci rakoviny plic, karcinomu děložního čípku, prevenci obezity a kolorektálního karcinomu. Celková hodnota zakázek byla přes šest milionů korun, jejich rozdělením ministerstvo snížilo hodnotu každé z nich pod dvoumilionový limit. Vyhnulo se tak vypsání veřejného výběrového řízení. Ministerstvo sice oslovilo tři firmy, všechny zakázky ale nakonec přidělilo jediné, společnosti T.C.B. - CZ.
"Vzhledem k tomu, že z hlediska věcného i časového tyto zakázky tvořily jeden celek, byl uvedený postup v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách," uvedl Rafaj. Celá mediální kampaň tak měla být zadána jako nadlimitní veřejná zakázka v řádném zadávacím řízení.
Ilustrační foto: Jan Zatorsky, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.