Pražské stavební předpisy
Praha prošvihla všechno, co mohla
16.01.2015 13:30 Rozhovor
Hlavní město žije ve zmatku, podle jakých stavebních předpisů stavět, Staré neplatí, nové jsou nevymahatelné. Vedení města obviňuje ministerstvo pro místní rozvoj, že chce předpisy zrušit kvůli byrokratické šikaně. Kde se stala chyba, vysvětluje v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.cz Lukasz Kryński, šéf poradců ministryně pro místní rozvoj.
Pražské stavební předpisy platí, nebo neplatí?
Platí, ale jsou nevymahatelné, pokud se například někdo bude chtít odvolat.
Proč?
Pražské stavební předpisy, které přijala předchozí rada hlavního města, neprošly povinnou notifikací u Evropské komise, protože se na ně vztahuje evropská směrnice stanovující povinnost informovat o změnách norem a předpisů stanovující požadavky na technické výrobky, zjednodušeně řečeno.
Praha a zastánci předpisů se brání, že je to byrokratická šikana, jaký má notifikace smysl?
Notifikace spočívá fakticky v tom, že Praha pošle do Bruselu navrhovaný předpis, který mohou 90 dní ostatní členské státy připomínkovat. 91. den, pokud by nebyly připomínky, může začít platit, a je po problému. Smysl notifikace v tomto případě chrání společný trh, aby všechny stavební firmy měly stejné podmínky a nebyly například některé diskriminovány.
Hlavní město se bálo, že by notifikace neprošla?
To netuším, ale Pražské stavební předpisy téměř neobsahují nařízení, které by mohl někdo napadnout, takže jsem si téměř stoprocentně jist, že by to byla formální záležitost.
Proč tedy rada předpisy do Bruselu neposlala?
I když se tomu od léta věnuji, postup hlavního města dosud nechápu. Radní předpisy přijali v červenci s platností od října, naprosto bez problémů by notifikace mohla proběhnout. Do října stačilo odložit platnost, vypořádat připomínky k předpisům, zaslat je k notifikaci, a vše by bylo čisté.
Ministerstvo Prahu vyzvalo k nápravě v polovině října, tedy v době platnosti předpisů, to už odložit platnost nebylo možné.
Byla možná technická novela, která by v případě technických předpisů odkazovala na celostátní stavební předpisy, které notifikovány jsou. Mezitím by Praha vypracovala celkovou novelu a zaslala ji k notifikaci do Bruselu a po notifikaci by platila ona.
To neudělala proč?
Minulá rada a někteří radní v té současné argumentují jiným právním názorem, že se na Prahu notifikace nevztahuje. Podle této argumentace notifikaci podléhají předpisy větších území, jenže zapomínají, že Praha je kraj a na kraje se ta povinnost vztahuje. Propásli tak lhůtu, dokdy to mohli tímto způsobem vyřešit.
Ta uběhla kdy?
V noci 22. prosince. Teoreticky to mohla stihnout i nová rada, ale je otázka, zda by dokázala dodržet zákonný postup a novelu projednat se všemi zúčastněnými. Je to v podstatě dědictví rady vedené primátorem Hudečkem.
Současný náměstek pro územní rozvoj Matěj Stropnický hrozil soudem, pokud ministerstvo předpisy pozastaví...
Ministerstvu nic jiného nezbyde, protože je vázané zákonem. Co se týče obracení na soud kvůli předpisům, šlo podle mého pouze o nepochopení. Navíc se jedná o oblast, kde je MMR Praze nadřízeno jako orgán státní správy, který ji pověřil výkonem státní správy v určité oblasti. Proto Praha nemůže argumentovat jiným právním názorem, je pro ni závazný postoj ministerstva.
Nemohlo ministerstvo Praze vyjít vstříc například tím, že by dalo městu delší čas na zjednání nápravy?
Ministerstvo musí dodržovat zákonný rámec, nemá pravomoc prodlužovat zákonem dané lhůty. Zákon nedodržela a lhůty nevyužila Praha, je potřeba říci.
Požádat o notifikaci současných Pražských stavebních předpisů nejde?
Ne, není možné notifikovat platný právní předpis.
Nemohou platit předpisy, které fungovaly do podzimu?
Ne, ty jsou právně mrtvé, platí nové stavební předpisy do pozastavení ministerstvem.
Pak bude platit co?
Celostátní stavební předpisy.
Co ještě může Praha dělat?
Pořád může přijmout vyhlášku, která by upravovala některé věci ošetřené novými předpisy, ale s odkazem na notifikované celostátní předpisy. To bude platit do té doby, než vypracuje novelu pražských stavebních předpisů a nechá ji notifikovat v Bruselu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.