Pral <span>Kraus v Africe</span> peníze? Policie už to neřeší

Domácí
30. 1. 2008 15:24
Sklizeň kakaových bobů.
Sklizeň kakaových bobů.

Michal KrausPolicie v minulých dnech odložila případ takzvané kakaové aféry bývalého sociálnědemokratického poslance Michala Krause a odsouzeného Františka Riga. Bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD byl podezřelý z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i korupce.

"Policejní komisař vydal usnesení, kterým tu věc odložil," řekla obvodní státní zástupkyně Šárka Pokorná. Podle Pokorné policisté nezjistili nic, co by je oprávnilo zahájit trestní stíhání. "České úřady navíc přes veškeré urgence neobdržely dlouho očekávanou právní pomoc z Ghany," uvedla Pokorná.

            Vývoj kauzy kakao

září 2001 - Poslanec ČSSD Michal Kraus navštívil Ghanu spolu s Františkem Rigem, který si nyní odpykává trest za podvody, a rakouským podnikatelem Augustinem. Skupina podle pozdějších údajů z tisku jednala o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Z obchodu nakonec sešlo. Kraus po návratu z Ghany navíc poskytl Rigovi účet své matky k převodu 50 tisíc dolarů

9. ledna 2006 - MF Dnes napsala, že policie vyšetřuje Krausovu roli v pokusu investovat 15 milionů dolarů, tedy asi půl miliardy korun, v Ghaně. Podle Riga z investice sešlo, protože Kraus nepřinesl slíbené peníze - mělo jít o úplatek z "velké státní zakázky". Za Krause se postavil i šéf strany Paroubek.

19. května 2006 - Policie rozšířila prověřování o podezření z korupce. Z Rigova výslechu vyplynulo podezření, že kvůli získání privatizovaného podniku na zpracování kakaových bobů podplatili ghanské úředníky.

24. května 2006 - Podle MF Dnes změnil Kraus výpověď a přestal tvrdit, že 1,8 milionu korun, které poslal z účtu své matky do Ghany, patřily Rigovi. Nyní policii údajně řekl, že peníze byly jeho a že si je půjčil.

31. srpna 2006 - Žádost české strany o právní pomoc v celém případu byla doručena do Ghany. Ta žádosti nevyhověla.

 

30. ledna 2008 - Policie v minulých dnech případ Michala Krause odložila.

Pomoc nepomoc

Žalobkyně předloni požádala tamní úřady o prověření aktivit Krause a Riga v Ghaně v roce 2001, zda tam tehdy jednali s vysoce postavenými úředníky o získání privatizovaného podniku na zpracování kakaových bobů. Ačkoli Česko nemá s Ghanou smlouvu o právní pomoci, žalobci doufali, že se tamní úřady budou žádostí zabývat.

Právní pomoc dorazila pouze z Británie. Ta však již podle dřívějšího vyjádření žalobkyně nevnesla do kauzy žádný zvrat. Británii Česko žádalo o právní pomoc kvůli informacím o tom, že Kraus s Rigem údajně založili v létě 2001 v Londýně společnost Corius. Rigo prý tvrdil, že ho k investici v Ghaně přiměl Kraus slibem, že finance poskytnou londýnští podnikatelé.

Policie se začala případem zabývat předloni v lednu, kdy na obchodní cestu Krause, nyní odsouzeného podnikatele Riga a rakouského podnikatele Alfreda Augustina do Ghany upozornila Mladá fronta Dnes. Kraus, kterého policie začala prověřovat nejdříve pro podezření z praní špinavých peněz a pokusu o podvod, kvůli aféře rezignoval na funkce předsedy poslaneckého klubu ČSSD i rozpočtového výboru sněmovny a složil také poslanecký mandát. Ponechal si funkci předsedy ČSSD Libereckého kraje.

 Matčin účet

Vyšetřování se týkalo i toho, že Kraus nechal z matčina účtu v pardubické spořitelně převést do Ghany 50 tisíc dolarů, tedy 1,8 milionu korun. Údajně také podepsal v Ghaně smlouvu o zakoupení podniku PBC na zpracování kakaových bobů za 15 milionů dolarů (asi půl miliardy korun) jako ředitel firmy ProAfri, jejímž majoritním vlastníkem je prý společnost Corius.

ČTĚTE TAKÉ: Kakaový boss Kraus převzal firmu byznysmena Ulčáka

Rigo si odpykává desetiletý trest vězení za podvody. Novinářům tvrdil, že finance pro obchod měl zajistit Kraus z úplatku z "velké státní zakázky, která se stále odkládala". Kraus verzi o úplatku odmítal. Z obchodu podle Riga nakonec sešlo právě proto, že Kraus do projektu peníze nevnesl. 

Foto: Lucie Pařízková a archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ