Vít: Prasečí chřipkou se může nakazit až pětina Čechů
16.07.2009 17:14 Aktualizováno 16.07. 18:30
Prasečí chřipkou by se v případě vypuknutí pandemie obdobné té z let 1957 - 1958 mohla nakazit až pětina Čechů. Z toho až 42 tisíc lidí by muselo být hospitalizováno v nemocnici. Druhou vlnu pandemie epidemiologové čekají na podzim, kdy se navíc obávají, že se potkají a zkříží viry prasečí a ptačí chřipky.
"Na základě historických dat z pandemie z let 1957 - 1958, kdy zemřely asi čtyři miliony lidí, jsme zpracovali v rámci národního pandemického plánu předpověď, jak by v současnosti mohla dopadnout pandemie prasečí chřipky," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ hlavní hygienik Micheal Vít. "Podle této prognózy by se během 90 dní mohly nakazit až dva miliony Čechů, z toho až 42 tisíc lidí by bylo hospitalizovnáno s komplikacemi v nemocnicích," upřesnil Vít.
Druhou vlnu světové pandemie prasečí chřipky očekávají epidemiologové letos na podzim, kdy se navíc obávají, že se virus prasečí chřipky bude mísit i s vlnou klasické chřipky. Nedá se ale nyní říct, zda vypukne ve stejném měřítku jako pandemie v letech 1957 - 1958. Hromadné očkování dětí nebo zavírání škol se ale každopádně neplánuje. "Efektivita takového opatření je malá, nemocnost ve školách by se mohla snížit zhruba o deset procent," vysvětlil hygienik pro Aktualne.cz.
Místo toho Česko plánuje pokračovat v plnění standardních kroků, které se uplatňují v celé Evropské unii. To znamená mimo jiné nákup antivirotik a očkovacích vakcín. Na trhu by měly být dostupné ke konci letošního roku. Ale už tento měsíc by měla jejich výrobu dokončit společnost Baxter v Bohumilu na Kolínsku.
Virus se přes léto může stát nebezpečnějším
První nákaza v tuzemsku |
Ministerstvo zdravotnictví včera informovalo o prvním případu, kdy se Čech nakazil prasečí chřipkou, aniž by vycestoval za hranice. Žena se nakazila zřejmě během kontaktu s cizinci, kteří přicestovali ze zemí, kde se chřipka vyskytuje, aniž by si nákazy byli vědomi. Jedná se o 21. případ prasečí chřipky v Česku. Všech předchozích dvacet nakažených Čechů pobývalo před příznaky nemoci v cizině. |
Důležité je, že prasečí chřipka má zatím v drtivé většině případů mírný průběh. Epidemiologové už před vyhlášením pandemie varovali, že přes léto může virus mírně pozměnit svou genetickou informaci a stát se nebezpečnějším. Potom by jeho relativně snadné šíření z člověka na člověka mohlo představovat skutečně vážný problém.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.