Právníci: Drábkův úřad obešel zákon o veřejných zakázkách

Domácí
17. 2. 2012 13:31
Jaromír Drábek.
Jaromír Drábek.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nevypsalo veřejnou soutěž na vývoj programů, které od ledna - s množstvím problémů - vyplácejí sociální dávky. Zakázku prý zadalo na základě smlouvy, kterou před čtyřmi lety podepsalo ministerstvo vnitra s firmou Fujitsu. Jenže ta je uzavřena na dodávku licencí k programů od Microsoftu a souvisejících služeb, ne na vývoj nových programů. Ministerstvo proto nejspíš porušilo zákon o veřejných zakázkách, domnívají se právníci. Případem se  zabývá i antimonopolní úřad.

V lednu začaly úřady práce kvůli přechodu na jednotné výplatní místo používat k výplatě sociálních dávek nové počítačové programy - a nastala mela. Na úřadech se tvořily fronty, úředníci pracovali do noci i o víkendech. Někteří klienti dostali dávku později, než byli zvyklí, jiní i s nezamýšleným "bonusem" kvůli špatnému zpracování dat. A zdá se, že nespolehlivost nových programů není jediný problém, který bude muset ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) vysvětlovat.

Jak už v prosinci upozornil časopis TÝDEN, ministerstvo nevypsalo na vývoj nových dávkových programů veřejnou soutěž. Resort to vysvětluje tím, že se jen připojilo k rámcové smlouvě, kterou v roce 2008 podepsalo za státní správu ministerstvo vnitra s firmou Fujitsu. Předmětem smlouvy byla dodávka licencí k produktům Microsoft a s tím souvisejících služeb. K této rámcové smlouvě se skutečně mohou jednotlivé instituce státní správy připojovat na základě konkrétních prováděcích smluv. Stále však musí jít o stejný obsah, který je uveden v rámcové smlouvě.

Licence nerovná se vývoj softwaru

"Prováděcí smlouvy nesmějí z vymezeného předmětu rámcové smlouvy vybočit, tedy nelze je sjednat na předmět plnění, který nepokrývá rámcová smlouva," vysvětluje Kateřina Jandová z advokátní kanceláře Schönherr, která se specializuje na problematiku veřejných zakázek a v případu nezastupuje ani jednu ze stran. O vývoji nových programů (třeba na výpočet a výdej sociálních dávek) se však rámcová smlouva mezi vnitrem a Fujistu nezmiňuje. "Cílem uzavřené rámcové smlouvy bylo zajistit používání legálního softwaru společnosti Microsoft na úrovni veřejné správy. Vývoj nových aplikací tento rámec nejspíš přesahuje," domnívá se právnička.

Za pravdu jí dává i bývalý zástupce ředitele IT oddělení na MPSV Karel Lux, který z ministerstva odešel v létě: "Vytváření, vývoj či programování aplikací nepatří v žádném případě pod tuto rámcovou smlouvu. Jde o úplně jiný druh činnosti," upozorňuje. To by ale znamenalo, že MPSV mělo podle zákona o veřejných zakázkách vypsat veřejnou soutěž na novou zakázku.

Dodržet se musí nejen předmět smlouvy, ale i období platnosti. A zatímco rámcová smlouva končí už příští rok, smlouvy, které po naléhání zveřejnilo MPSV na svých stránkách, platí až do roku 2015. Obě ministerstva si totiž podmínky smlouvy vykládají různě. "Smlouva se určitě automaticky neprodlouží, ve smlouvě není žádná opce," tvrdí mluvčí vnitra Pavel Novák. "MPSV zvolilo variantu smluv na dva roky s dvouletou opcí, jinými slovy po dvou letech se budeme moci rozhodnout, zda se smluvními partnery pokračovat ve spolupráci, nebo smluvní vztah ukončit," uvedla naopak jeho kolegyně Viktorie Plívová z ministerstva práce. Právnička Jandová má ovšem jasno - prováděcí smlouva nesmí časově překračovat smlouvu rámcovou.

Podle Drábkova prvního náměstka Vladimíra Šišky, který má na starosti IT, je ale vše v pořádku. "Tento postup je plně v souladu s právními předpisy a usnesením vlády, které ukládá využívat společné platformy tak, aby systémy jednotlivých útvarů státní správy byly vzájemně kompatibilní," reagoval na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ.

Nicméně dalším sporným bodem je fakt, že nový software dodaly firmy, které nepatří mezi ty uvedené v rámcové smlouvě. S jinými subdodavateli by přitom muselo souhlasit ministerstvo vnitra. "Není nám známo, že by v textu prováděcí smlouvy nebo v jejích dodatcích byli definováni subdodavatelé,” podivil se mluvčí resortu Pavel Novák.

Subdodavatelé? To není náš problém

Jedním ze subdodavatelů je firma Vítkovice IT Solution, jejíž sesterská firma Vítkovice, a. s., koupila koncem roku 2010 od Šišky firmu iDTAX, jejímž spoluvlastníkem byl původně vedle náměstka i ministr Drábek. A teď bez veřejné soutěže dostala zakázku na vývoj programu na výplatu podpory v nezaměstnanosti.

Vedení ministerstva dává od subdodavatelů ruce pryč. "Jejich výběr je plně v kompetenci generálního dodavatele, tedy firmy Fujitsu," tvrdí Šiška. A ministr Drábek dodává: "Prováděcí smlouvu jsme jen připodepisovali, smluvní stranou je ministerstvo vnitra. Takže nějaké spekulace, že si to ministerstvo práce nějak pro sebe 'ušilo', jak potřebovalo, jsou naprosto liché," odmítá pochybnosti. "Ministerstvo vnitra by jistě nepodepsalo nějakou smlouvu, která by byla v rozporu s právním řádem České republiky nebo zákonem o veřejných zakázkách."

Klíčem k rozřešení, jestli zakázka na vývoj nových programů mohla být zadána na základě rámcové smlouvy z roku 2008, nebo ne, je příloha k prováděcí smlouvě. Jenže tu nechce ministerstvo zveřejnit. "V příloze jsou obsažena bezpečnostně citlivá data. S ohledem na možné ohrožení fungování kritické infrastruktury státu při zneužití takových dat či informací se MPSV po konzultaci s dodavatelem řešení rozhodlo přílohu nezveřejnit," vzkázalo tiskové oddělení ministerstva práce. Navíc MPSV s Fujitsu označilo přílohu za "důvěrnou" a podléhající obchodnímu tajemství.

Riziková příloha? Směšné

Právníci však pochybují o tom, že by pouhá příloha smlouvy obsahující výčet služeb obsahovala tak podrobné informace, že by jejich zveřejnění mohlo znamenat takovou míru ohrožení. To ostatně potvrzuje i Karel Lux: "Obecně se v přílohách smluv neuvádějí takové detaily jako IP adresy, konkrétní firewalové zabezpečení a podobně."  Ty jsou prý předmětem až navazujících analýz a projektů. "A že by detailní specifikace produktů firmy Microsoft a jeho služeb, které jsou stejně obsaženy v rámcové smlouvě a v jejích přílohách a jsou všeobecně známy, znamenala nějaké riziko, je směšné," dodává.

Konečný ortel tedy vyřkne Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Podnět k prošetření zakázky minulý týden podal místopředseda KDÚ-ČSL Pavel Bartošek. "Vedení ministerstva obešlo zákon o veřejných zakázkách, neboť nezadalo tyto zakázky v řádných zadávacích řízeních," má jasno lidovec. Kvůli možnému propojení vedení ministerstva se subdodavateli, které však Drábek se Šiškou opakovaně odmítli, navíc zvažuje i podání trestního oznámení.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ