Právník Pavel Hasenkopf, který se s prezidentskou kanceláří soudil o platnost své výpovědi, k pátečnímu dni končí coby zaměstnanec Hradu. Hasenkopf sdělil, že se na ukončení pracovního poměru dohodl se zástupci prezidentské kanceláře ve čtvrtek a kancelář se mu zavázala vyplatit finanční náhradu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček potvrdil, že právník odchází po oboustranné dohodě.
Podle Hasenkopfa mu má prezidentská kancelář podle dohody vyplatit náhradu za dlužené platy od loňského 3. května do ukončení pracovního poměru. "Tato náhrada je snížena přiměřeně tomu, že jsem si v mezidobí vydělával jinde," uvedl právník a doplnil, že vedle toho má dostat zákonem dané odstupné, protože jeho pracovní místo Hrad v mezidobí zrušil. "Ve výsledku jde celkem o čtrnáct platů," dodal Hasenkopf, na jehož odchod z Hradu upozornil i server iHNed.cz.
Hasenkopf byl poradcem někdejšího prezidenta Václava Klause, loni však za jeho nástupce Miloše Zemana dostal výpověď. Prezidentská kancelář ji zdůvodnila právníkovými údajnými pracovními absencemi, údajně pět dní nepřišel do práce a problémy s docházkou prý měl dlouhodobě. Hasenkopf s tím však nesouhlasil, od zaměstnavatele navíc kvůli absencím nikdy nedostal písemnou výtku. Rozhodl se proto bránit soudně a soud mu dal za pravdu.
Právníkově žalobě letos v březnu vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1, který poukazoval na to, že zákoník práce pokládá okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď na hodinu, až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů. Městský soud v Praze pak v září pravomocně rozhodl o tom, že výpověď, kterou dostal Hasenkopf, je neplatná.
Právník se trestním oznámením bránil i proti opakovanému tvrzení prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, že je spoluautorem Klausovy amnestie. Oznámení počátkem září zároveň podal i na Mynářova advokáta Marka Nespalu a na neznámého pachatele, který prý vědomě nepravdivě informoval kancléře o Hasenkopfově spoluautorství. Státní zastupitelství ve věci zatím nerozhodlo.
Někdejší právní poradce Klause autorství kritizované amnestie dlouhodobě popírá. Za spolutvůrce jejího textu ho loni označil jak Mynář, tak prezident Zeman, který Hasenkopfa navíc výslovně nazval hlavním autorem kontroverzního aboličního článku, který zastavil trestní stíhání přesahující dobu osmi let. Hasenkopf se bránil žalobou na ochranu osobnosti, kterou podal na Zemana, Mynáře i prezidentskou kancelář. Spor koncem prázdnin skončil smírem, podle kterého Hasenkopf "neměl možnost ovlivnit vyhlášené znění amnestie". Mynář však vzápětí veřejně prohlásil, že Hasenkopf žalobu stáhl, protože s ní neměl šanci uspět.