Pražané sepisují petici proti <span>vietnamské tržnici</span>

Domácí
26. 11. 2008 10:30
Požár tržnice dostali hasiči pod kontrolu až po devatenácti hodinách.
Požár tržnice dostali hasiči pod kontrolu až po devatenácti hodinách.

Vietnamští obchodníci z tržnice Sapa.Tři týdny po požáru tržnice Sapa vznikla v pražské Libuši petice. Starousedlíci chtějí ze své čtvrti vystrnadit vietnamskou komunitu. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl starosta Libuše Petr Mráz. Lidé se podle něj obávají o své zdraví i majetek.

Stěžují si lidé z vaší městské části na tržnici Sapa?
Právě teď vzniká petice občanů žijících v blízkosti Sapy, kteří mají obavy o své zdraví a majetky. Kouř, který v den požáru zamořil okolí, způsobil mnoha lidem dýchací obtíže. Sapa přináší naší městské části velkou zátěž. Naše lokalita byla dříve velmi žádaná díky čistému vzduchu a přírodě. Kvůli satelitním městečkům a tržnici je naše situace čím dál horší. Navíc teď Vietnamci přikoupili bývalé drůbežářské závody vedle tržiště a nikdo zatím neví, co z objektu vznikne. Místní lidé z toho mají obavy, tvrdí, že se denně v areálu pohybuje až dva a půl tisíce Vietnamců, což je obrovské číslo.

ČTĚTE TAKÉ: Požár pražské tržnice: byla to past na hasiče

Na webových stránkách Libuše je zveřejněn váš dopis hasičům, v němž je žádáte o přepadové kontroly. Reagovali na vaši žádost?
Hasiče jsme o kontrolu tržiště žádali naposledy v říjnu. Ti přepadovou kontrolu provedli osmého října a podle nich bylo v areálu všechno v pořádku. Ve zprávě, kterou mi poslali, se píše: „Nebyly zjištěny žádné závady z hlediska protipožární ochrany. Objekt je užíván v souladu s dostupným kolaudačním rozhodnutím." A měsíc na to znovu hořelo. To nebudu komentovat.

Stavební odbor tvrdí, že tržnice byla zkolaudována jako sklad. Hasiči se brání, že zkolaudovaná nebyla, a proto tam na kontrole nebyli. Kde došlo k tomu nedorozumění?
Včera jsem jednal s šéfkou stavebního úřadu a seznámil ji se zprávou, kde hasiči poukazují na nečinnost stavebního úřadu. Stavební úřad se brání, že to, co po nich hasiči chtějí, nespadá do jejich kompetence. Stavební úřad prý musí počkat na zprávu hasičů a pak teprve může kolaudovat.

ČTĚTE TAKÉ: Stát versus Vietnamci. Tržnice v policejním obležení

Okolí tržnice zamořil v den požáru štiplavý pach.Hasiči naopak tvrdí, že čekají na kolaudaci objektu, aby v něm mohli provést kontrolu.
Nevím, na čí straně je pravda. Nicméně jsme kvůli tomu obrovskému požáru, který měl statut veřejného ohrožení, podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Doufám, že policie dojde k nějakému závěru. Došlo k velké zátěži kouřem po celé Praze, popel se hodiny vznášel ve vzduchu. Tohle nebyl malý ohníček.

Hasiči zasahující na místě kroutili hlavami nad způsobem skladování zboží v hale, která vyhořela. Uskladnění podle nich odporovalo jakýmkoliv protipožárním předpisům.
Nad tím, co mi říkali místní dobrovolní hasiči, jsem jen kroutil hlavou. Žádal jsem je, aby mi to dali písemně, ale oni dostali rozkaz se do konce policejního vyšetřování k ničemu oficiálně nevyjadřovat. Kdyby stejným způsobem zahořelo u nějakého českého živnostníka, tak úřady postupují jinak. Místní podnikatelé si stěžovali: "Kdyby se tohle stalo mně, tak už jsem zavřený." Nevím, jestli se měří stejným metrem všem, ale podnikatelé musí mít revize i na varnou konvičku v kanceláři, které se navíc pravidelně opakují.

Zatím jste jmenoval jen samé negativní dopady a zkušenosti s vietnamskou komunitou. Jistě máte i pozitivní ohlasy.
Abych pravdu řekl, tak jsem od občanů ještě nic pozitivního neslyšel. Žádný pozitivní ohlas nepřišel.

ČTĚTE TAKÉ: Vietnamcům z vyhořelé tržnice pomůže sbírka

Jak si to vysvětlujete?
Ze začátku chodili do Sapy nakupovat i místní lidé. V současné době jejich zájem opadl a většinou se vrátili do kamenných obchodů. Proč tomu tak je, k tomu se vyjadřovat nebudu.

Snaží se vietnamská menšina zapojit do života na Praze-Libuši, nebo jsou uzavřenou komunitou?
Majitelé a provozovatelé Sapy se s námi snaží komunikovat. Účastní se našich akcí, jako je třeba dětský den, kde nám ukazují svou kulturu a snaží se integrovat. Ale Češi se neradi o něco dělí, neradi přijímají nové tváře a nové věci.

Myslíte, že jsou xenofobní?
Ano.

Foto: Lucie Pařízková, HZS hlavního města Prahy

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ