Předdůchody netáhnou. Z desetitisíců lidí je má pár stovek

Domácí
18. 8. 2016
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Možnost vybrat si kvůli ztrátě práce z penzijního spoření peníze ještě před odchodem do důchodu a několik let z nich žít lidi příliš netáhne. Přestože jejich počet vzrostl za poslední rok o více než polovinu, stále jich je jenom několik stovek. Penzijní společnosti evidovaly na konci letošního prvního pololetí pouze 1414 takzvaných předdůchodců. Nárok na tento typ penze však mají desetitisíce lidí.

Předdůchody byly zavedeny v roce 2013. Mají umožnit lidem, kteří ztratí zaměstnání a nemohou najít nové, odejít do penze až pět let před standardním důchodovým věkem. Na rozdíl od předčasných důchodů však nečerpají peníze ze státního systému, a nemají proto až do smrti nižší státní penzi, ale ze svých úspor na penzijním připojištění. Politici tak chtěli ulevit starším lidem, kteří jsou na trhu práce znevýhodněni.

"Počet předdůchodců konstantně roste, k 30. červnu 2014 jich bylo 527, o rok později 928, nyní 1414," konstatuje mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček. Průměrně je těmto lidem vypláceno 9860 korun měsíčně. Jenom pro srovnání, průměrná státní penze je 11 400 korun měsíčně.

Předdůchodci nemusejí platit sociální a zdravotní pojištění, ale musejí mít naspořeno tolik, aby mohli nejméně po dobu dvou let pobírat měsíčně alespoň třetinu průměrné mzdy. Aktuálně je tak pro minimální předdůchod potřebná naspořená částka na úrovni 186 500 korun.  Tuto podmínku podle penzijních společností splňuje 190 tisíc lidí. "Předpokládáme, že postupný nárůst bude pokračovat i v dalších letech," říká Sedláček. Nelze však prý očekávat, že by se předdůchod stal nějakým masovým produktem, mimo jiné i proto, že si během něj lidé vyčerpají peníze naspořené na klasický důchod.

Autor: - pcl -

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné