Předseda ODS Petr Nečas byl dnes prezidentem Václavem Klausem jmenován premiérem. Na Pražském hradě spolu za zavřenými dveřmi diskutovali zhruba hodinu. Teď se nový premiér chce soustředit na sestavování své vlády, řekl v rozhovoru hned po jmenování.
Jdete od prezidenta Klause. Dal vám nějakou lhůtu, do které by chtěl, abyste mu seznam své vlády?
Pan prezident mi žádnou lhůtu nedal. Oba jsem si ale vědomi, jaké jsou termíny ve vazbě na státní rozpočet, a já si myslím, že by bylo velmi vhodné, aby do konce první poloviny měsíce července již seděli ministři nové vlády na úřadech a začali se věnovat rozpočtu.
Jak změní to vaše dnešní jmenování vyjednávání o budoucí vládě? Mluvili jste s panem prezidentem o tom, koho on by rád ve vládě viděl?
V žádném případě. Pan prezident plně respektuje moji personální pravomoc a na vyjednávání o vládě se nezmění vůbec nic, což mimo jiné znamená, že nadále budeme jednat i v Poslanecké sněmovně.
Dostal jste tedy od pana prezidenta alespoň nějaké tipy, jak sestavit úspěšnou vládu?
Tak pár tipů mám, o některých prezident ví.
A poradil vám nějaké on sám?
Pan prezident je zkušený politik, čili určitě mi má co říct, a když něco řekne, tak já mu naslouchám. Nechtějte ale, abych tady cosi prozrazoval. Náš rozhovor měl důvěrný charakter.
K TÉMATU: Nový premiér Nečas. Do Kramářovy vily nejdu
Předseda má právo vybrat si resort, brání Johna Kočí
Dnes máte opět jednání K9, co budete řešit?
Chceme definitivně dořešit téma, které se týká spravedlnosti, boje proti korupci, veřejné správy a chceme se začít bavit o dalších programových okruzích, jako je podnikání, jako jsou veřejné finance a podobně.
Budete se nějakým způsobem vracet ke včerejšímu prohlášení Kristýny Kočí, že Věci veřejné by rády pro Radka Johna získaly ministerstvo vnitra, jinak že do vlády nepůjdou?
Kdybychom vždycky probírali mediální vyjádření toho nebo onoho člověka z našich tří stran, tak bychom asi na těch jednání nic jiného nedělali. Já osobně ten výrok považuji za zbytečně silácký. Nevidím důvod, proč se k němu vracet.
Můžete tedy říct, kdy začnete řešit ty personální otázky?
Ve chvíli, kdy budeme mít vyřešenu programovou shodu, což zatím nemáme.
Jakým způsobem teď začnete úřadovat? Jak si budete zvykat na život s ochrankou?
Tak za prvé: Hrzánský palác si nepojedu převzít, půjdu tam pěšky, je to kousek. Na Hrad jsem také přišel pěšky. A za druhé - na život s ochrankou si zvykat nebudu, protože ji mít nebudu. Není k tomu žádný důvod, nehrozí mi žádné specifické nebezpečí.
Ochranku nebudete mít po celou dobu úřadu?
Pokud se nevyskytne specifická situace nebo nebude to vyžadovat třeba doprovod dejme tomu při delší cestě, tak k tomu, abych měl ochranku, nevidím jeden jediný důvod. Byl jsem místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí, místopředsedou bezpečnostní rady státu, dvě volební období předsedou výboru pro obranu a bezpečnost a vždycky jsem se bez ochranky obešel.
Dvě luxusní audi, kterými se vozili vaši předchůdci, ale využívat budete, ne?
Jako český premiér budu jezdit českým vozem.
A do Kramářovy vily se také nepřestěhujete...
Ne, proč bych měl?
Protože jste předseda vlády a to je sídlo premiérů.
To je možné, ale já se stěhovat nebudu.
Cesta Petra Nečase do čela vlády |
25. března odstupuje předseda občanských demokratů Mirek Topolánek z pozice volebního lídra. Nahrazuje ho místopředseda Petr Nečas.
1. dubna skládá Topolánek i funkci předsedy ODS. Své pravomoci předává volebnímu lídrovi Petru Nečasovi.
29. května získává ODS v parlamentních volbách 20,2 procenta hlasů, což jí zajistí 53 poslaneckých křesel. I když strana ve volbách ztratila historicky nejvíce voličů, výsledek voleb dává Petru Nečasovi coby neoficiálnímu lídrovi strany šanci sestavit pravicovou koalici s TOP 09 a Věcmi veřejnými (VV), která by dohromady dala pohodlnou většinu 118 hlasů.
31. května si prezident Václav Klaus zve na Hrad lídry všech pěti stran, které se probojovaly do parlamentu. Sestavením vlády však Klaus nikoho nepověří a vyčkává na další povolební vývoj.
2. června podepisují představitelé ODS, TOP 09 a VV prohlášení, ve kterém se zavazují jednat o možné vládní koalici.
3. června míří Nečas opět na Hrad, kde prezidenta seznamuje s postupujícími koaličními jednáními.
4. června pověřuje Klaus Nečase sestavením vlády. Jde pouze o neformální krok, který se nerovná jmenování předsedou vlády.
18. června jde Nečas na Pražský hrad opět Klause informovat o průběhu koaličních vyjednávání.
20. června volí 21. kongres ODS Petra Nečase třetím předsedou strany.
25. června podává úřednický kabinet Jana Fischera demisi.
28. června jmenuje Klaus Petra Nečase devátým premiérem České republiky. |
Foto: Lucie Pařízková