Přežijí želvy nový zákon o ochraně přírody?
10.02.2008 09:00
Zatím jich v Česku spokojeně žijí desetitisíce. Ale brzy se z nich může stát ohrožený druh. Seznamte se: exotické suchozemské želvy. Ministerstvo životního prostředí totiž chystá novelu zákona, která snadno může z chovatelské záliby udělat přestupek s pokutou až dvě stě tisíc korun.
"Bude to konec suchozemských želv v Čechách," říká chovatel a obchodník Jiří Hošek. Ministerstvo životního prostředí se totiž chystá novelizovat zákon o obchodování s ohroženými druhy zvířat. Právníci do chystaného zákona na poslední chvíli zapsali i paragraf, který dává státu moc zakázat snadno a rychle chov některých druhů exotických zvířat. Tedy i suchozemských želv. Tato zvířata přitom v Česku chová přes dvacet tisíc lidí.
Jiří Hošek se teď bojí, že se svých sedmi želv bude muset zbavit. "A pokud se mi zvířata rozmnoží, nebudu pro ně mít odbytiště," vysvětluje. "Mláďata bych mohl leda tak odložit do zoologické zahrady, ale pokud to bude nuceno udělat tisíce teraristů, budou zahrady praskat ve švech," dodává Hošák.
Návrh se nelíbí ani zoologům. Domácí chovatelé některých ohrožených druhů jsou často jediní, kdo dokáže vzácná zvířata množit. Pokud jim to zákon zakáže, želvy prostě vyhynou. "Navrhované změny jsou v příkrém rozporu s ochranou ohrožených druhů, " tvrdí Daniel Frynta z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Příliš želv, příliš práce
Proč chce stát omezovat teraristy? Udržet kontrolu nad chovem suchozemských želv je prý náročné. "Mít přehled o těchto subjektech klade značné finanční, časové a personální nároky na kontrolní a výkonné orgány," píše se v materiálu ministerstva Martina Bursíka.
Zákaz chovu některých druhů už platí například v německém Hesensku. Tamní chovatelé proto uspořádali sbírku, aby mohli zákaz napadnout u soudu. "Ze solidarity přispívají do sbírky i čeští chovatelé, vědí, že u nás hrozí podobná věc," říká Hošek.
Kromě úředníků se však chystaná změna zákona líbí i ekologickým aktivistům. Těm vadí, že jsou zvířata zavírána do terárií. Raději by je viděli ve volné přírodě. "Některé ohrožené druhy ale nemohou žít ve volné přírodě, už pro ně není vhodné životní prostředí," vysvětluje Hošek.
Bursíkovo ministerstvo se hájí tím, že dnešní zákon umožňuje obchodování s ohroženými druhy ve velkém. Obchodník se zvířaty Mirek Okurek se však domnívá, že zákaz bude mít přesně opačný důsledek, než by si jeho tvůrci přáli. "Nelegální obchod naopak vzroste," odhaduje.
Foto: www.reptarium.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.