Příjmové nůžky se rozevírají. Dvě pětiny Čechů jsou prý chudé

Domácí
8. 9. 2014 06:15
Velké procento domácností v Čechách se považuje za chudé (ilustrační foto).
Velké procento domácností v Čechách se považuje za chudé (ilustrační foto).

Počet domácností, které se považují za chudé, roste. Ještě počátkem století si to o své  rodině myslelo 37,4 procenta Čechů, nyní tento názor sdílí plných 42,5 procenta obyvatel České republiky. Vyplývá to z nejnovější publikace vydané Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí.

Autoři publikace se mimo jiné účastníků výzkumu ptali, co všechno jsou schopni zaplatit ze svých příjmů. Pouze 5,5 procenta respondentů příjem stačí na všechno a nijak se neomezuje. Třetině účastníků pak příjmy také vystačí na všechno, ale musí hospodařit šetrně. Více než pětina lidí pak odpověděla, že jejich příjmy stačí pouze na levné potraviny, bydlení a ošacení. Tato hranice přitom bývá odborníky označována jako hranice pásma existenčního minima.

Při výzkumu se účastníků ptali, co všechno jsou schopni zaplatit ze svých příjmů (ilustrační foto).Téměř čtyřem procentům lidí pak příjem stačí pouze na nejlevnější potraviny a další nejzákladnější potřeby s tím, že si občas musí půjčovat. Odpověď "Příjem je tak malý, že naše domácnost je odkázána na soustavnou pomoc druhých a sociální pomoc obce, státu," zaškrtlo pouze 1,6 procenta respondentů. Varujícím signálem je podle studie ovšem skutečnost, že podíl těchto viditelně deprimovaných a sociálně vyloučených domácností v české společnosti zřetelně narůstá. V roce 2002 jich byly pouhé 0,3 procenta. "Skupina představuje totální závislost na sociálním dávkovém systému státu, případně jiném druhu pomoci a současně vysoký stupeň sociální exkluze," konstatují autoři publikace Jana Vavrečková a Zdeněk Janata.

"Za závažné zjištění považujeme, že každá třetí domácnost zkoumaného souboru si vůbec nemůže dovolit vytvářet finanční rezervy pro nemoc a stáří a pro téměř 30 procent z dotázaných domácností jsou nedosažitelné placené zdravotní služby nad rámec zdravotního pojištění," konstatují dále autoři.

Zadluženost přitom v rámci průzkumu přiznalo 40 procent oslovených, přičemž převážné většině domácností dluhy klesají a více než polovina nemá se splácením žádné problémy. Velké problémy se splácením dluhů má naopak každá osmá domácnost. "Dluhy splácí pouze částečně nebo je nesplácí vůbec a této skupině objem dluhů narůstá," konstatuje se ve studii.

Omezíme jídlo

Autoři studie se respondentů také ptali také na to, zda a v čem by si mohli případně dovolit šeřit. "Při zamyšlení nad možnou redukcí výdajů deklarovaly oslovené rodiny, že nelze snížit výdaje na splátky úvěrů a naprostá většina z nich (cca 70 procent) nepřipouští ani snížení výdajů na bydlení a dopravu v rámci veřejné dopravy," uvádějí autoři. Téměř polovina rodin by přitom mohla v případě nenadálé nepříznivé životní situace šetřit na jídle, a to zhruba o jednu čtvrtinu. Razantnější snížení až o polovinu připouští pouze každý desátý respondent.Při nepříznivých životních situacích by rodiny dokázaly šetřit na jídle (ilustrační foto).

Během průzkumu, který probíhal v roce 2012, pokládala tedy polovina testovaných domácností příjmovou situaci své domácnosti za plně vyhovující a vyhovující, zatímco druhá polovina vnímala své příjmy spíše nebo velmi špatně. Domácností s velmi špatnými příjmy je přitom třikrát víc než jejich spokojených protějšků. "V podstatě tím byl potvrzen trend zjištěný v roce 2002; o deset let později se většina domácností při hodnocení svých příjmů pohybovala v poloze středních variant odpovědí ('vyhovující' nebo 'spíše špatné'), nicméně rozdíl je v tom, že domácnosti s příjmy velmi špatnými jsou zastoupeny v třikrát vyšší frekvenci než v roce 2002," konstatují autoři studie.

Za deset let tak došlo na jedné straně k růstu domácností s deklarovaným plně vyhovujícím příjmem zhruba na trojnásobek, ale na druhé straně bylo ještě markantnější navýšení domácností s deklarovanou příjmovou úrovní velmi špatnou ze sedmi na dvanáct procent. "To svědčí o postupném, stále vyšším rozvírání nůžek mezi jednotlivými společenskými vrstvami, vyšší polarizaci české společnosti a nárůstu sociálně slabých vrstev obyvatel," dodávají autoři studie.

Autor: - pcl -Foto: ČTK , Horázný Josef, Štěrba Martin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ