Nástupce Václava Klause na Pražském hradě si zvolí lidé sami v přímé volbě, rozhodli politici. V rukou jim však stále zůstává moc do značné míry předurčit, kdo to bude. Hodně záleží například na tom, zda zákonodárci "zastropují" prezidentským kandidátům výdaje na předvolební kampaně. V návrhu prováděcího volebního zákona o tom zatím není ani slovo.
Zatímco se o změně ústavy ve prospěch přímé volby hlavy státu ještě dohadovali senátoři, ministerstvo vnitra připravilo zákon, jak by sama přímá volba hlavy státu měla probíhat. "Ve čtvrtek ho posíláme na vládu," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí rezortu Pavel Novák.
Návrh například stanovuje, jak má vypadat kandidátní listina, kdo volbu vyhlašuje a také to, že volební kampaň "musí probíhat čestně a poctivě". On-line deník TÝDEN.CZ má dokument k dispozici. O omezení finančních výdajů na předvolební kampaň, které by mohlo srovnat startovní podmínky pro kandidáty - movité i ty méně movité -, v něm však není ani řádka. A to může být problém.
"Budeme požadovat limit," tvrdí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Do debaty chce jít s částkou 15 milionů korun.
Hrozba černých peněz
Strany vládní koalice se ovšem zatím k "zastropování" předvolební kampaně staví vlažně, což ostatně ukazuje i zmíněný návrh prováděcího zákona z pera ministerstva vnitra. "Zastropování kampaní vede k tomu, že se tato omezení obcházejí a kampaně jsou netransparentně financovány skrze různé třetí osoby," vysvětluje ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.
A stejný argument nyní uznávají i koaliční Věci veřejné, které měly "zastropování" všech předvolebních kampaní ve svém programu. "Budeme se to pokoušet znovu s koaličními partnery vyjednat. Je však pravda, že je potřeba vyřešit vyvádění peněz do černých kampaní," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda nejmenší vládní strany Radek John.
Vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (VV) pak dodala, že limity za svůj úřad navrhovat bude. O výši chce jednat v koalici.
Nepřehlasovatelný Senát
Na rozdíl od změny ústavy ve prospěch přímé volby hlavy státu u prováděcího volebního zákona stačí, aby ho v schválila prostá většina poslanců a senátorů. "Ano" mu však musejí říct obě komory. "Protože jde o volební zákon, nemůže sněmovna přehlasovat Senát," vysvětlil předseda ústavně právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS). A v Senátu mají většinu opoziční sociální demokraté.
TOP 09 třeba dopředu hlásí, že je o finančních limitech pro kampaně připravena jednat. "Zatím jsme o tom nemluvili, ale nejsme proti. Byl bych nerad, aby nebyl prováděcí zákon přijat včas," uvedl šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Pak by totiž sice přímou volbu prezidenta zakotvovala ústava, ale nebylo by jak hlavu státu zvolit.
Prezident k nezaplacení |
Předpokládané náklady přímé volby prezidenta vyčísluje návrh ministerstva vnitra v případě dvoukolového klání přibližně na 655 milionů korun. Z toho má například 60 milionů spolknout tisk volebních lístků, 390 milionů zvláštní odměny členům okrskových volebních komisí, 30 milionů policie či 100 milionů Český statistický ústav. Dalších 300 tisíc korun za jedno dvoudenní kolo voleb vydá pak například také vězeňská služba při zajišťování práva vězňů volit. |