Skupina kolem pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) s velkou vervou začala čistit řídicí orgány městských firem od svých stranických oponentů. Po dopravním podniku se nepohodlní zastupitelé museli poroučet i z dozorčí rady Pražské vodohospodářské společnosti. A chystají se další kroky. V rámci "odvšivení" od klientelistických a dalších podezřelých vazeb však primátor zapomíná na své věrné.
O podnikatelských propletencích a klientelistických zájmech dosavadní šedé eminence pražských občanských demokratů Tomáše Hrdličky, jehož věrní utrpěli před čtrnácti dny na pražském magistrátu zásadní porážku, bylo již napsáno mnoho. Ti, kdo si přáli změnu poměrů v léta nevětraném doupěti, by si tak mohli začít mnout ruce.
Problém však je v tom, že k nečekanému převratu na radnici, který Svobodu pravděpodobně vynese do čela pražské ODS a možná i na místopředsednický post v celorepublikovém vedení partaje, primátorovi pomáhali ne právě bezproblémoví spolubojovníci.
Příkladem může být městský zastupitel Pavel Hurda z Prahy 3. Eufemisticky řečeno velmi problematická osoba. Po léta propíraných štědrých dotacích pro jeho klub žižkovský klub Akropolis se nyní vynořují informace o velmi podivných transakcích tamní radnice s Hurdou spojovanými developery.
Zázračné pozemky
Podle deníku Právo před čtyřmi lety žižkovská radnice převedla velmi zajímavé pozemky u parku Parukářka za symbolickou cenu developerovi, který na nich měl vybudovat sportoviště. Později plochu za hubičku vykoupila firma, jejíž představitelé mají k Hurdovi blízko. Zastupitelstvem byla záhy protlačena změna územního plánu a na místě mají vyrůst patnáctipatrové věžáky. Zisk: stamiliony. Dalo by se napsat "obchod století".
Sám primátor Svoboda v rozhovoru pro časopis TÝDEN uváděl, že propojování byznysu a politiky musí být transparentní. "Já samozřejmě pracuji s lidmi, které jsem si vybral, a dalšími zvolenými zastupiteli. Žádná jiná možnost není. Neřeším, co bylo před týdnem nebo před rokem, zajímá mě, jak ti lidé pracují dnes, a v tom mají moji plnou důvěru," poznamenal Svoboda ještě před vypuknutím současného skandálu.
Stíhaný Kalousek a odsouzený Palounek
Pravda je, že Pavel Hurda není jediný, k jehož jménu se vztahují velké problémy. Třeba i další zastupitel ODS patřící k primátorovu křídlu - zpěvák Jan Kalousek. Ten je už půl roku obviněn z pojistného podvodu. Toho se měl podle policejních detektivů dopustit před několika lety, když se s autoservisem dohadovali na předražených opravách. Celková škoda se údajně pohybuje až v desítkách milionů korun. "Zatím jsem se od policie dozvěděl jenom to, že jsem obviněný. K případu nebudu nic říkat, vše je v rukou právníků," komentuje zdrženlivě případ sám Kalousek.
Jako by těch problémů ve svém týmu neměl primátor Svoboda dost, už se mu klube možná ještě větší průšvih.
Podobné pověsti jako zmiňovaný "loutkovodič" Tomáš Hrdlička se totiž těší i známý Svobodova blízkého spojence a radního Radka Lohynského z Prahy 4 Ondřej Palounek.
Podle časopisu Reflex několikrát trestaný podnikatel Palounek je v současné době spolu se starostou Prahy 4 Pavlem Horálkem v hledáčku protikorupční policie kvůli - pro obec - nevýhodným prodejům pozemků na Kavčích horách. Palounek je častým návštěvníkem i na magistrátu, kam má dojíždět za Lohynským. Sám radní se k těmto obviněním pro on-line deník TÝDEN.CZ nevyjádřil. Nebral telefon.
Primátora Svobodu se na problematickou figuru Palounka a jeho spojení na magistrát ptal i moderátor Václav Moravec ve svém diskusním pořadu. "To je stejné, jako když novináři říkali, že budu poklop na smrdutý kanál. Já prostě něco takového dělat nebudu. Nevnímám jména jako taková. Vnímám výsledky. Výsledek, který bude, pevně věřím, že splníme, co jsme si na začátku předsevzali. Kroky, které jsme pro to udělali, už nikdo nedokáže zvrátit, to už nejde dát zpátky," tvrdil primátor.
Křišťálově čistí
Je zřejmé, že někteří nejbližší spolupracovníci primátora jsou "křišťálově čistí" jako kdysi expremiér Stanislav Gross. Svobodovu snahu očistit město a pražské organizace od problémových spolustraníků může veřejnost vnímat kladně. Tedy pokud si někdo zodpovědně dokáže odpovědět na to, jestli jsou Palounek a Hurda menší gauneři než třeba zmiňovaný Hrdlička.
Je jisté, že rozsoudit může celou věc skutečně až budoucnost, a také to, jak bude Praha a třeba dopravní podnik obyvatelům sloužit. Možná, že by se Svoboda nemusel zaseknout jenom na výměně politiků a šéfů mamutích podniků, jakými jsou Pražské služby či dopravní podnik. I v něm zůstávají na svých postech lidé, kteří to s Pražany myslí "dobře".
Třeba takový šéf investičního odboru pražského dopravního podniku Lukáš Kruml. Nejenže ho nepohoršuje, že při plánování prodloužení trasy metra A z Dejvické do Motola projektanti jaksi přehlédli, že stavba kříží obří stoky. Kvůli tomu se má začít kopat pod sídlištěm Červený vrch a obyvatelé se obávají podobných problémů se statikou jako u ražby tunelu Blanka.
O změnách v územním plánu obyvatele navíc jaksi zapomněli informovat. Kruml argumentuje tím, že jde o podzemní stavbu, a je tak hluboko, že se pozemků nad ní vlastně netýká. A tak čísla jejich pozemků na úřední desce nemusela být uvedena. "I když vaše pozemky nebyly jmenovány na vývěsce, mohli jste se na tyto dokumenty podívat a každý občan by to udělal," sdělil podle Hospodářských novin úředník nespokojencům na jednání. Možná by mluvil jinak, kdyby v lokalitě bydlel. Ale bůhví.