Primátorka Liberce je mezi obviněnými kvůli odměnám v nemocnici

Domácí
11. 6. 2012 17:39
Primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).
Primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).

Policie obvinila libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou (ČSSD), krajského radního pro ekonomiku Zdeňka Bursu (ČSSD) a generálního ředitele Krajské nemocnice v Liberci Jiřího Veselku z porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Na valné hromadě nemocnice loni v září schválili vyplácení odměn ve výši 30 tisíc korun uvolněným členům zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. Podle policie je to nezákonné. Všichni tři však obvinění odmítají a jsou připraveni se bránit. Informaci v pondělí potvrdil mluvčí nemocnice Lukáš Gibiec.

Vyplácení měsíčních odměn uvolněným zastupitelům v krajských společnostech napadli loni na podzim opoziční Starostové pro Liberecký kraj. Bursu a také jeho kolegy Martina Seppa a Pavla Petráčka (všichni ČSSD) vyzvali, aby se odměn vzdali. "Je to střet zájmů, jde o uvolněné zastupitele a těm podle zákona odměna nenáleží, zákon je ale poněkud bezzubý a žádné sankce v něm nejsou," řekl tehdy předseda klubu starostů Martin Půta, podle kterého tím uvolnění krajští radní vzkazují občanům, že pro ně zákony neplatí. Z jejich strany jde podle něj však jen o přestupek.


Bursa, který za své působení v dozorčích radách Krajské nemocnice Liberec a Silnice LK pobíral měsíčně 60 tisíc korun, tehdy reagoval slovy, že se svých odměn nevzdá. "Na nic nečekejte, podejte trestní oznámení, ať rozhodne soud," vyzval tehdy na jednání zastupitelstva opozici. Na konci listopadu pak ale všichni obrátili a oznámili, že se svých odměn vzdávají. Důvodem podle nich byly osobní útoky, které údajně směřovaly i na jejich rodiny. Podle opozičního uskupení Starostové pro Liberecký kraj se však právě tehdy začala o celou věc zajímat policie.

Zástupci kraje, města a nemocnice na valné hromadě jsou ale podle Gibiece přesvědčeni o tom, že nepostupovali v rozporu se zákonem, když odměny schválili. Dokládají to dva nezávislé posudky. "V té době byl k dispozici právní rozbor od advokátní kanceláře KALSCO podepsaný bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou, který výslovně uvádí, že odměňování členů dozorčí rady, kteří jsou zároveň uvolněnými zastupiteli kraje či obce, není v rozporu se zákonem," vysvětlil Gibiec. Když pak v říjnu opozice vyplácení odměn napadla, nechala nemocnice zpracovat další posudek advokátní kanceláří Dušana Diviše - se stejným názorem.

"Jsme přesvědčeni, že naším postupem nevznikla liberecké nemocnici žádná škoda, jednoznačně proto odmítáme, že při rozhodování o odměnách došlo ke spáchání přečinu, jak se domnívá Policie ČR. Obvinění považujeme za nesmyslné a důkazně nepodložené. Z našeho pohledu jde o spor dvou právních názorů a nikoli trestný přečin, a proto se vůči obvinění budeme bránit právní cestou," uvádí se v prohlášení, pod nímž jsou podepsáni Bursa, Rosenbergová a Veselka.

Krajská nemocnice Liberec je největším zdravotnickým zařízením v kraji a v Liberci patří k největším zaměstnavatelům. Zařízení je akciovou společností - majoritním vlastníkem je kraj a 17,53 procenta akcií drží město Liberec. Nemocnice zaměstnává zhruba 2200 lidí, loni hospodařila s obratem přes 2,5 miliardy a skončila podle předběžných informací se ziskem 9,7 milionu korun. Za první čtvrtletí letošního roku je zatím hospodaření ve ztrátě 12,9 milionu korun, postupně se ji ale daří snižovat.

Autor: ČTK Foto: Ota Bartovský/MF DNES/Profimedia

Další čtení

Za zřícení budovy v centru Prahy uložil soud podmínku a zákaz činnosti

Domácí
28. 4. 2025

MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce

Domácí
28. 4. 2025
Architekt Jiří Suchomel navrhl nový kostel (na vizualizaci) pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní zbourali v 70. letech komunisté, nový svatostánek plánuje vytisknout z betonu.

Jiří Suchomel navrhl nový kostel pro Liberec, chce ho vytisknout z betonu

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ