Proč jsou silnice plné kamionů? Naftaři tak šidí stát

Domácí
26. 10. 2014
Variací na téma, jak ošidit stát, je bezpočet. Přemýšleli jste, proč jsou silnice plné kamionů?
Variací na téma, jak ošidit stát, je bezpočet. Přemýšleli jste, proč jsou silnice plné kamionů?

Česko je nejspíš první zemí na světě, kde se platí dobrovolné daně. Své o tom vědí třeba obchodníci s naftou, kteří jich přiznávají jen část. Ale měli by se mít na pozoru. Tažení proti nim vede ministr Andrej Babiš, jemuž patří šest firem obchodujících s pohonnými hmotami.

Celníci a finanční správa představují pro podvodníky velmi slabého soupeře. Je o tom přesvědčený podnikatel, jenž se rozhodl, že TÝDNU popíše, jak funguje černý obchod s naftou. Patří mu deset cisteren rozvážejících po republice pohonné hmoty a dělá všechno pro to, aby se nedostal do konfliktu s úřady a se zákonem.

"Hlavně je všechno založené na dobrovolnosti. Co nahlásím, to zdaním. Nikdo se moc nezabývá tím, jaké množství nafty skutečně prodám a jaké množství se pohybuje po republice," tvrdí podnikatel, jenž si přál zůstat v anonymitě. Jediné, na co se celníci při namátkových kontrolách soustředí, jsou papíry. Podnikatelovy kamiony kontrolují zhruba dvakrát do týdne.

Bazírují na tom, aby v dokumentech přesně sedělo množství, které z náklaďáku "odsají" jednotlivé čerpací stanice. Řidič kamionu musí hned na místě spočítat z odčerpané nafty daň z přidané hodnoty. "Za volantem občas sedí lidi se základním vzděláním. Když se spletou s jediným čísílkem, propadne státu celý zbytek nákladu," popisuje podnikatel systém, jenž si pro samou byrokracii "nestíhá" došlápnout na velké podvodníky. Šéf firmy si najal dispečery, aby řidičům v terénu po telefonu pomáhali s výpočty. Tím jeho patálie s úřady prakticky končí. Dál záleží čistě na něm, zda ve svém podnikání zůstane poctivý.

Bludné kamiony

Někteří jeho konkurenti volí pohodlnější cestu, jak se dostat k penězům. Nejbrutálnější podvod uskutečňují prostřednictvím poměrně jednoduchého triku: nechají za hranice vycestovat prázdnou cisternu. Úřadům nahlásí vývoz nafty a žádají po státu, aby jim vrátil daň z přidané hodnoty. Naftu s vysokým ziskem prodají na domácím trhu. Nebo podvodníci nahlásí jen část prodané nafty, kterou bez problémů zdaní. Zbytek opět rozprodají načerno.

Variací na téma, jak ošidit stát, je bezpočet. "Zboží se vyveze, vymění se papíry a jede se s ním zpět. Takových jízd jsou snad tisíce denně. Jde o jednu z příčin, proč jsou silnice plné kamionů. Životní prostředí a stav silnic jsou všem ukradené. Jde jen o prachy a spekulace," sdělil TÝDNU další podnikatel pohybující se v naftovém byznysu.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDNE, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 27. ŘÍJNA.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné