Proč prohrála ODS volby? <span>I kvůli hádkám</span>

Domácí
25. 11. 2008 08:00
Komplikované vládnutí a nezvládnutá komunikace. I proto ODS prohrála
Komplikované vládnutí a nezvládnutá komunikace. I proto ODS prohrála

Komplikované vládnutí a nezvládnutá komunikace. I proto ODS prohrálaProč sociální demokraté převálcovali v krajských volbách občanské demokraty? Mimo jiné i proto, že nejsilnější vládní strana nedokázala skrýt vnitřní rozpory a vzájemnou nesnášenlivost některých členů partaje. Pět neděl po volbách důvody porážky zazněly na semináři institutu Cevro, který má k ODS blízko.

Příčina první: rozhádanost
Jako klíčový faktor neúspěchu nejsilnější vládní strany v krajských volbách se ukázala vnitřní názorová nesourodost a osobní antipatie, které se ODS nepodařilo před veřejností skrýt. Naopak kauza vraždy Václava Kočky mladšího těsně před volbami na večírku po křtu knihy Jiřího Paroubka se na volebním zisku ČSSD nijak nepodepsala. Ukazují to průzkumy agentury Media Tenor.

Podle analytika Pavla Herota většina představitelů ODS mluvila o vlastní straně a svých spolustranících většinou v negativním kontextu. Na čele žebříčku se logicky ocitli rozhádaní Mirek Topolánek a Vlastimil Tlustý. Podobně negativně zafungovala i kauza dnes už bývalého poslance ODS Jana Moravy.

Příčina druhá: špatná komunikace vlády s občany
Hejtmani, kteří v důsledku prohraných voleb museli po osmi letech vyklidit své kanceláře, vinili z propadu ministra Julínka a jeho reformu. Především mu vyčítali, že ji nedokázal veřejnosti vysvětlit. A proto nyní někteří chtějí jeho hlavu.

Končící hejtman Jiří Šulc teď dojednává koalici s Petrem Bendou z ČSSDPříčina třetí: nepřesvědčivá kampaň
Neoblíbenosti vlády se zalekli i hejtmani, kteří odmítli ministry a centrálu ODS vpustit i do svých předvolebních kampaní. ODS zvolila cestu decentralizované kampaně, zaměřenou na regionální témata a úspěchy krajských vlád. Ani jedno ale nezabralo.

Ukázalo se, že ČSSD se podařilo udělat z krajských voleb referendum o Topolánkově vládě a voliče výsledky práce dosavadních hejtmanů nezajímaly. "Doufali, že se jim podaří oddělit hodnou ODS v krajích a zlou na celostátní úrovni. Tato pohádka ale nezabrala,“ říká politolog Marek Buchta.

ODS se těsně před volbami pokusila vytáhnout antikomunistické téma, ale ani to nezabralo. Oproti tomu ČSSD se kampaň víc než vydařila. Kromě jiného i volbou jednoduchých témat, které její lídři neustále opakovali. "Bylo vidět, že se do toho pustili s velkou chutí a nasazením. I negativní kampaň se musí dělat s láskou,“ poznamenal politolog Buchta.

Příčina čtvrtá: oslabení voličského jádra
Vítězné ČSSD se podařilo přetáhnout na svou stranu voliče ze všech stran, i z ODS. Podle politologa Daniela Kunštáta zíkala sociální demokracie nejvíce i mezi nevoliči z roku 2006 a prvovoliči. A desetina jejích nynějších příznivců jsou bývalí voliči ODS.

ODS je nejsilnější jen v jediné věkové skupině, u voličů do 29 let. Podpora Topolánkovy strany klesá se zvyšujícím se věkem a v kategorii do 44 let, kde byla vždy nejsilnější, jí voličů ubylo. Oproti roku 2006 ztratila i ve střední příjmové skupině, tedy zaměstnanců v nedělnických profesích, jako jsou třeba učitelé. A hlas jí dali jen vyhranění pravicoví voliči. "ODS ztratila sociální střed a v těchto volbách se posunula výrazně doprava,“ míní Kunštát.

Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ