Prohra vlády. Plán armádních misí zatrhli poslanci
19.12.2008 19:11 Původní zpráva Aktualizováno 19.12. 21:08
Vláda neuspěla se snahou o prodloužení armádních zahraničních misí. Opozice návrh smetla, přestože ještě odpoledne Jiří Paroubek tvrdil, že návrh podpoří.
Tento výsledek hlasování čekal málokdo. Už týdny média informují o tom, že konec misí by ohrozil nejméně stovku vojáků v Afghánistánu - nejsou totiž schopni se 1. ledna bezpečně stáhnout z hor při pákistánských hranicích. Přesto sněmovna hlasy socialistů a komunistů mise neprodloužila. A vlastně i za pomoci lidovce Ludvíka Hovorky a zelených odpadlic Olgy Zubové a Věry Jakubkové, ti se v hlasování zdrželi.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD odkryla karty, tlačí Topolánkovu vládu do kouta
Stalo se to paradoxně poté, co koalice přistoupila na podmínky ČSSD: že mise v programu Trvalá svoboda už bude pokračovat jen rok a počty vojáků se nebudou navyšovat. Jiří Paroubek tento návrh připravil, ale nakonec pro něj nehlasoval. Zlobí se totiž, že mu koalice nešla na ruku při dohadování o zdravotnických poplatcích.
Handl s vojáky
"Tady chtěl někdo hanebně handlovat s osudy českých vojáků. Jestli se těm lidem něco stane, v okamžiku, kdy budou stahováni, potom jejich krev jde na ruce Jiřího Paroubka. Ano, on bude jejich vrah," reagoval ministr vnitra Ivan Langer. A premiér Topolánek prohlásil, že se stydí za to, že je členem této sněmovny. "Beru to jako velkou prohru sociální demokracie, protože to byla tato strana, která vojáky do Afghánistánu poslala. Nyní je tam nechává bez mandátu a můžeme se jenom modlit, aby se po prvním lednu nic nestalo," řekl Topolánek.
ČTĚTE TAKÉ: Parkanová: O misích se musí domluvit šéfové ODS a ČSSD
Hned po hlasování se sešla vláda a prodloužila mise o šedesát dnů. "Vláda má pravomoc prodloužit misi o šedesát dní," říkal ještě před zasedáním kabinetu Topolánek. Do míst, kde vojáci bojují s Talibany, se totiž jen jednou za čas za dostane americký konvoj chráněný obrněnými transportéry. Vláda tak alespoň získá čas zorganizovat přesídlení vojáků.
I socialisté se zlobí. Mlčky
Jiří Paroubek ztratil i v očích sociálních demokratů, v kuloárech se bavili o jeho nemorálním a autoritativním přístupu. Část socialistů totiž chtěla mise prodloužit, Paroubek je však k nutil k jednotnému hlasování. A nikdo z poslanců ČSSD nakonec nenašel odvahu se mu vzepřít.
Po hlasování se naplno vyjevily dávno tušené, jen nepřiznané motivy Jiřího Paroubka. Ještě odpoledne tvrdil, že hlasování o misích a o zdravotnických poplatcích spolu nesouvisí. Večer už to bylo všechno jinak. "Určitě nesouvisí, ale souvisí," odpověděl na otázku, jak to tedy je. Na upřesňující dotaz pak odvětil: "Nesouvisí i souvisí. Když vidíme, že koalice není ochotna ke kompromisu v jedné věci, tak my nepůjdeme na kompromis v té druhé věci."
Foto: army.cz, ČTK
Kde působí čeští vojáci |
Afghánistán - na jihu Afghánistánu působí v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda pod vedením USA desítky příslušníků 601. skupiny speciálních sil z Prostějova - podle vládou schváleného návrhu ministerstva obrany by v příštím roce mělo v Afghánistánu celkem působit v misi ISAF do 645 vojáků a v misi Trvalá svoboda do 100 osob Irák - jádro 13. kontingentu AČR v KFOR tvoří příslušníci 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu Jince, doplňují je vojáci z dalších útvarů podle potřebné specializace (celkem 402 osob); součástí 13. kontingentu je také záložní rota, která je tvořena ze 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu Pardubice (116 osob) |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.