Alegorický průvod Studentského majálesu, který prošel Prahou z Kampy ke Karolinu, představil nejen družiny kandidátů na krále a královnu této slavnosti, ale v kostýmech v průvodu prošly také další spolky. Například studenti etnologie upozornili na problém svého oboru symbolickým pohřebním průvodem, byli oděni v černém a nesli rakev.
K vidění byla skupina oděná do kostýmů ve stylu starověkého Říma, další parta nesla nad hlavou velkou Moranu, jiní studenti byli oblečeni v krojích a během celého průvodu hráli lidové písně.
Na třech zastávkách se konal doprovodný program. U Nové scény Národního divadla vystoupili žongléři, tanečníci a akrobati. Na Karlově náměstí si účastníci připomněli amerického básníka beatnické generace Allena Ginsberga, který byl před padesáti lety při návštěvě Prahy zvolen králem majálesu. U pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí se zase vzpomínalo na činy tohoto reformátora a rektora Univerzity Karlovy, který byl před 600 lety upálen. Navíc si studenti připomněli památku asi 150 keňských vysokoškoláků, které nedávno zavraždili somálští teroristé.
K upozornění na problémy Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy využili majáles studenti tohoto oboru. Potíže se táhnou od loňského října, kdy byl do funkce ředitele ústavu uveden Marek Jakoubek. Už jeho nástup provázely negativní reakce, protože měl dříve spory s romisty kvůli svému názoru, že Romové nejsou samostatným etnikem a jejich sociální vyloučení souvisí především s chudobou.
Studenti upozorňují, že od ledna tohoto roku ústav opustilo pět pedagogů, přičemž v několika případech v tom podle nich hrály roli osobní antipatie. Navíc prý i Akreditační komise upozorňuje, že se změny ve studijním plánu nežádoucím způsobem přiklánějí k předmětům spíše z oblasti mezinárodních teritoriálních studií.
Studenti už prý vyčerpali všechny možnosti, jak daný stav změnit, a plánují vstoupit do stávky. Žádají Jakoubkovo odvolání a vypsání nového výběrového řízení. Vedle účasti v průvodu zřídili také samostatný stánek na jednom z prostranství u Karolina, kam průvod hodinu po poledni dorazil a kde ho přivítal i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Pak začal kulturní program, který se souběžně koná na samotném Ovocném trhu a ve Studentském klubu Celetná. Na programu jsou až do večera koncerty různých žánrů, studentská divadelní představení i filmová scéna.
Studentský majáles vznikl před třemi lety jako reakce studentů pražských vysokých škol na komerční podobu majálesových oslav. Tu představuje Pražský majáles, festival pod širým nebem s vystoupením řady známých kapel. Organizátoři Studentského majálesu chtějí přiblížit především autentickou studentskou kulturu.