Třetina obyvatel České republiky přiznává, že žije od výplaty k výplatě. V porovnání s dalšími zeměmi střední a východní Evropy jsou však Češi méně závislí na každoměsíčním výplatním cyklu.
Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro GE Money Bank provedla společnost TNS AISA.
Přes pro Čechy pozitivní srovnání s dalšími středoevropskými zeměmi, obyvatelé Česka nehýří optimismem. Jen čtvrtina populace se domnívá, že se jí před třemi roky vedlo lépe než teď, opačný názor zastává 40 procent dotazovaných.Nejpesimističtější je v tomto ohledu starší generace.
V souvislosti se svou finanční situací se třetina Čechů obává ztráty zaměstnání. Největší nejistotu spojenou se ztrátou práce pociťují z hodnocených zemí Rusové. Strach z nezaměstnanosti má každý druhý z nich.
Češi také nejvíce ze všech sledovaných národů využívají bankovní produkty. Téměř devadesát procent jich využívá pro hospodaření s penězi běžný účet. Průměrný věk osoby při jeho založení je v Česku 24 let. Mnohem více než v ostatních zemích také Češi používají internetové bankovnictví a platební karty. Těmi při nákupech platí každý pátý Čech.
Podle výzkumu je v Česku ve srovnání s ostatními zeměmi výrazně populárnější stavební spoření, které využívá 57 procent populace.
Průzkum byl prováděn na reprezentativních souborech populace Česka, Maďarska, Polska, Rumunska, Lotyšska a Ruska ve věku mezi 18 a 65 lety.
Ilustrační foto: profimedia.cz