První domobrana v ČR. "Teď v Chomutově, půjdeme i do Prahy"

Domácí
10. 6. 2012 18:35
Domobrana chce úzce spolupracovat s městskou policií (ilustrační foto).
Domobrana chce úzce spolupracovat s městskou policií (ilustrační foto).

Devatenáct let pracoval jako městský strážník, kvůli rakovině pak podstoupil několik operací a nyní je v invalidním důchodu. Přesto se dál angažuje ve "svém oboru" - napadení a oloupení jeho vlastní dcery ho přimělo založit první českou domobranu.

Petr Kubaczka.Petr Kubaczka založil občanské sdružení, jehož členové budou ve svém volném čase chodit za doprovodu psů na riziková místa v Chomutově. Na schválení domobrany ministerstvem vnitra upozornil jako první deník Blesk.

Jste první registrovanou domobranou v Česku. Jak vás to napadlo, co vás k tomu vedlo?

Severní Čechy jsou známé úrovní zdejší pouliční kriminality. V diskusích pod články i mezi lidmi je cítit všeobecná bezmoc, ani ze strany státu a obcí není možno za současné legislativy a finančních dispozic obsadit ulice preventivním výskytem policistů. Chceme jim v tom pomoci. Loupežné přepadení mé dcery bylo jen impulsem.

Jak proces registrace probíhal, co všechno jste museli splnit a doložit?

Vypracoval jsem stanovy zamýšleného občanského sdružení tak, aby zejména součást programových cílů - občanské hlídky - nekolidovala s legislativou ČR. Pak stačilo sepsat žádost o registraci na ministerstvu vnitra. Vzhledem k zavádějícímu názvu sdružení a průkopnické myšlence státem schválených občanských hlídek byly naše stanovy podrobeny pečlivému hodnocení.

Jaké má vaše domobrana pravomoci, a jaké naopak povinnosti?

Chomutov patří dlouhodobě k místům, která trápí kriminalita téměř nejvíce v České republice. Podle poslední zprávy o bezpečnostní situaci v ČR je Chomutov se 418 trestnými činy na 10 tisíc obyvatel za rok třetím nejpostiženějším okresem ve státě (po Praze a Ostravě). Ústecký kraj patří i mezi regiony s nejvyšším počtem násilných trestných činů.

Pravomoci se rovnají možnostem běžných občanů. Naše vůle je především pomáhat. Povinností je pomoci tam, odkud jiný běžný občan utíká, dokázat ochránit fyzicky napadené s důrazem na dodržení zákonem stanovených norem.

Jak hodláte spolupracovat s policií nebo s úřady?

Jsem mile překvapen pozitivním přístupem chomutovského primátora a jeho náměstků, jsou připraveni v případě bezkonfliktního fungování a přínosu aktivit pro občany podpořit nás. Stejně tak si vážím úředníků ministerstva vnitra za odvahu schválit sice zákonnou, ale přeci jen zcela novou iniciativu. Ale bez skvělých lidí ochotných pomáhat by moje myšlenky byly jen cárem papíru. Obě policie se vůči nám zatím chovají zdrženlivě, ale chápu to, je to otázka důvěry a pochopení, že jim chceme v jejich náročné práci pomoci tam, kde na to nemají lidi.

Budou vaši členové nějak ozbrojení?

Občanské hlídky budou postupně dovybaveny nejnutnějšími sebeobrannými prostředky, které nebudou na první pohled viditelné. Také je budou doprovázet psi. Klademe důraz na dodržování zákona především našich hlídkařů. Proto jsme byli povoleni k činnosti.

Kolik vás je?

Je nás zatím dvacet, ale jistě se rozrosteme, jakmile povolí počáteční nejistota a nedůvěra.

Jak bude v reálu vaše činnost vypadat?

Optimálně čtyřčlenné hlídky se budou pohybovat v rizikovějších částech. Nejsme proti někomu, ale proti něčemu. Budeme rozlišeni reflexními vestami s nápisem STOP KRIMINALITĚ, RASISMU A NEPOŘÁDKU. Nebudeme dělat nic jiného, než svou přítomností odrazovat násilníky od napadání a okrádání občanů.

Na koho přesně se chcete zaměřit? Na násilníky, drobné zloděje, drogově závislé?

Přestupky nás krom těch závažných hraničících s trestnou činností nezajímají. K tomu je vhodná předem sjednaná spolupráce minimálně s městskou policií, abychom si určili okruh zájmu, který by chtěli policisté předávat v případě zjištění závažnějších protiprávních projevů.

Omezíte se jen na Jirkov, nebo plánujete svou činnost rozšířit?

Začínáme v Chomutově, ale vzhledem k velkému zájmu z celé republiky založit naši pobočku i jinde se pravděpodobně rozšíříme po celé republice. Vážný zájem už je například z Prahy a Liberce. Jednalo by se o samostatné pobočky, ale vyhradili bychom si právo personálního obsazení v místní Radě Domobrany, abychom zamezili konfliktnosti se zákonem a rozcházením se se zásadami našich stanov.

Kolik vás provoz domobrany bude stát? A máte nějaké sponzory?

Bude nás to stát hodně potu. Zatím se nám přihlásil významný sponzor STRIX Chomutov, předsedovi představenstva panu Dufkovi jsme velice vděčni za zakoupení patnácti reflexních vest s potiskem. Ozvali se nám také obchodníci s prostředky sebeobrany. Další prostředky hodláme získávat také získáváním grantů z fondů EU nebo místních zdrojů. Přivítáme i pomoc ze zdrojů Města Chomutov.

Co přesně znamená část potisku vaší reflexní vesty ,,Stop rasismu"?
Uvědomujeme si tak jako každý problematičnost místního romského etnika a jeho vliv na zdejší kriminalitu. Nevole vůči tomuto etniku není rasismem, ale dlouhodobě špatnou zkušeností. Nesmíme však odsuzovat lidi jen pro barvu pleti. Jistě jsou mezi nimi také slušní lidé, a pokud by byli napadáni, zastaneme se i jich. Přivítal bych slušné Romy i v našem občanském sdružení. Dále chceme být nápomocni také lidem přímo ohrožovaným rasismem, pokud například bude jejich obydlí ohrožováno fašisticky orientovanými lidmi. Toto je pravý rasismus a ten nesnáším.

Na severu Čech je drobná kriminalita poměrně třaskavým tématem, máte třeba i politické ambice?

V žádném případě, dělám jen to, co umím, se svým zdravím bych si na to už netroufl.

Tyto vesty obléknou členové chomutovské domobrany.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ