V Praze bylo otevřeno první zařízení pro děti v nouzi - SOS Sluníčko. Bezpečné místo a ochranu zde od 1. prosince najdou děti zanedbávané, zneužívané či týrané a také děti, o něž se na přechodnou dobu nemohou rodiče postarat. Čtyřpodlažní dům poskytne útočiště až 40 dětem ročně.
Do SOS Sluníčka se dostávají děti týrané blízkými osobami, zneužívané, se zdravotními problémy způsobenými dlouhodobou nedostatečnou výživou či s opožděným vývojem v důsledku hrubého zanedbávání. "V SOS Sluníčku je jim poskytována nepřetržitá láskyplná péče vychovatelek - tet, které tráví s dětmi veškerý jejich volný čas a starají se o všechny ostatní záležitosti jako běžní rodiče - dětem vaří, perou, vypravují je do školy," popisuje Jindra Šalátová, programová ředitelka Sdružení SOS dětských vesniček. Navíc se dětem dostává odborné péče sociální pracovnice, psychologa a dalších specialistů podle konkrétní potřeby.
V pětačtyřicetileté historii organizace je SOS Sluníčko také vůbec prvním zařízením SOS dětských vesniček v Praze. "Zařízení poskytujících okamžitou pomoc dětem v nouzi je v Praze nedostatek a jsme velice rádi, že nám Sdružení SOS dětských vesniček pomůže vyřešit nelehkou situaci. Věříme, že SOS Sluníčko bude novým a pozitivním startem pro všechny děti, které jím projdou," říká Jana Nožířová, vedoucí oddělení sociální péče Magistrátu hlavního města Prahy, a doplňuje: "Pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí bude ze strany magistrátu vydáno v nejbližších dnech. Předpokládáme, že první děti budou do SOS Sluníčka umístěny od 1. prosince."
"Podat pomocnou ruku dětem v nouzi a pomoci jim prožít lepší dětství není možné bez finanční podpory. Jsme rádi, že jsme jako generální partner organizace SOS Dětské vesničky mohli přispět k otevření dalšího centra okamžité pomoci pro děti v krizové situaci," řekl Michael Šperl, mluvčí společnosti Kaufland Česká republika.
SOS Sluníčko je určeno dětem do 18 let, což umožňuje i sourozencům různého věku zůstat pohromadě bez nutnosti rozdělení do různých, věkově omezených zařízení. Po dobu pobytu dětí v SOS Sluníčku pracují terénní sociální pracovníci také na ozdravení rodinného prostředí, aby se děti mohly vrátit domů a nemusely být umístěny do ústavní výchovy či náhradní rodinné péče.