Psí maso je vietnamská pochoutka, říká odbornice
24.07.2008 21:20 Původní zpráva
Odhalení vietnamských psích jatek na Chebsku znechutilo českou veřejnost. Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti přispěchal na pomoc pověsti vietnamské komunity v Čechách: "Psy ve Vietnamu nejedí." On-line deník TÝDEN.CZ však zjistil, že to není pravda.
"Psí maso je vietnamská pochoutka," odporuje Winterovi vietnamistka Mária Strašáková z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V celé východní Asii se podle ní jedí psi stejně jako kočky, hadi a další zvířata. "Když se procházíte po Hanoji, běžně míjíte stánky, kde nabízejí psí maso, v restauracích je na jídelním lístku."
ČTĚTE TAKÉ: Znalec Winter: Psy ve Vietnamu nejedí
Objev u Chebu: tajná jatka pro psy
Marcela Wintra ale tahle slova zlobí. "Ať nelžou, že je to ve Vietnamu na denním pořádku," rozčiluje se. Jenže - jeho přesvědčení, že psímu masu Vietnamci neholdují, bere rychle za své. A po konfrontaci s vyjádřením vietnamistky obrací. "Možné to je, ale já jsem se tam s tím nesetkal."
Co říká Wikipedie? |
Wikipedie popisuje sedm způsobů, jak se ve Vietnamu vaří psi. Psí maso se podle ní konzumuje v celém Vietnamu a je součástí mnoha pokrmů. Tyto pokrmy často obsahují psí hlavu, končetiny i vnitřní orgány. Psí maso podle Vietnamců posiluje mužské libido a je nevhodné pro ženy. |
Polemiku, zda Vietnamci běžně jedí psí maso a zda si tento zvyk přinesli do Česka, odstartoval nález na Chebsku. Psí maso si tamní komunita pravděpodobně obstarává porážkou psů, které přes nastrčenou osobu odeberou z psího útulku.
Improvizovaná jatka na bývalém statku v Chlumečné vypátrala vedoucí chebského útulku. A případem se zabývá i policie. "Případ vyšetřujeme jako podezření z týrání zvířat. Pachateli by za to hrozil až roční trest. V současné době máme jednoho svědka - cizince, kterého budeme vyslýchat. Na případu spolupracujeme s veterinární správou," potvrdila chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.
Proč Winter tvrdí, že se za svých třicet devět návštěv Vietnamu, kdy projel celou zemi, nikdy nesetkal v nabídce restaurací se psím masem, proto není úplně zřejmé. Další svědectví totiž uvádí, že narazit na tuhle "pochoutku" není nic složitého.
Psa jsem si dal
"Oni to neradi přiznávají, snaží se jít mílovými kroky dopředu, poevropštit se. Tváří se, že psí maso se tam už dávno nejedí," říká Jan Vurbs, který loni pobýval ve Vietnamu. "Když jdete do restaurace mezi místní a nechcete utratit třicet dolarů za večeři, psa na jídelním lístku najdete," říká Vurbs. Podle Márie Strašákové je Wintrova slova možné vysvětlit i takto: nechce vrhnout negativní světlo na Vietnam a vietnamskou komunitu žijící v Čechách.
Jan Vurbs projel skoro celý Vietnam od Ho Či Minova města až po Hanoj. Za měsíc tam toho podle vlastních slov snědl dost a určitě byl mezi tím i pes. "Ve Vietnamu se jí všechno, od psů, přes prasečí mozek po krevety," dodává.
Že pes skončí ve Vietnamu na talíři, je z pohledu Evropana nepochopitelné, ale vysvětlují to rozdíly v kultuře. Ve východní Asii není móda psích mazlíčků, nemají ke zvířatům takový citový vztah jako Evropané. Winter se však snaží aspoň naznačit, že i tohle se mění. "Ve velkoměstech potkáte normálně lidi se psem na vodítku. Berou je jako mazlíčky," vysvětluje.
Foto: profimedia.cz, Wikipedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.