Veterináři potvrdili dvě nová ohniska ptačí chřipky. Jedno je v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, druhé ve středočeských Lázních Toušeň v okrese Praha-východ. Celkem je tak v Česku pět ohnisek nákazy. Potvrzené středočeské ohnisko je první českou lokalitou s ptačí chřipkou mimo jižní Moravu, kde již v pátek začala plošná likvidace drůbeže.
Na Břeclavsku se nyní nemoc objevila v chovu drůbeže. "Tamní chovatel má devadesát slepic a padesát perliček," řekl za Státní veterinární správu Petr Majer. Ve Středočeském kraji pak veterináři potvrdili ptačí chřipku u husy. V dotčeném středočeském chovu je podle Majera až 800 zvířat různých druhů. Zatím podle něj není rozhodnuto o šíři nových preventivních opatření. Standardně se vytyčí tříkilometrová ochranná zóna a desetikilometrová dozorová. V ohnisku se ptáci utrácejí.
Ptačí chřipka se v Česku vyskytla po asi deseti letech na začátku roku. V uplynulém týdnu byla potvrzena tři ohniska na jihu Moravy - v Ivančicích, Moravském Krumlově a ivančické části Letkovice. Státní veterinární správa oznámila, že bude utracena veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od tamních ohnisek. V boji s chřipkou pomohou i vojenští veterináři.
Za utracenou drůbež mohou chovatelé požadovat od státu odškodné. Musejí tak ale udělat do šesti týdnů od likvidace opeřenců. Ministerstvo zemědělství má na kompenzace kvůli nákazové situaci letos připraveno 31,3 milionu korun, v případě větších nákladů zažádá o zvýšení svého rozpočtu.
Ptačí chřipkou je v Evropě postiženo 17 zemí. Mezi zasaženými zeměmi jsou kromě České republiky Německo, Rakousko, Chorvatsko, Dánsko, Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.
Současná forma viru je podle Majera vysoce patogenní pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán. Jde o ptačí formu chřipkových virů, ke kterým není člověk příliš vnímavý. Rizikem je ale možná mutace viru, která by následně mohla zdraví lidí ohrozit. Proto se provádí utracení ptáků v ohnisku.