Radar u tovární vlečky vydělává radnici miliony
05.08.2008 11:00 Původní zpráva
Přímo před železniční přejezd, který se téměř nepoužívá, se rozhodli konšelé v Mělníku umístit radar. Kamera hlídá, zda vozidla nepřekračují povolenou třicetikilometrovou rychlost. A denně se jí podaří nachytat na dvě stě hříšníků. Řidiči zuří, radnice se však brání, že radar má své opodstatnění: chrání prý přilehlé domky před hlukem a narušováním statiky.
Pro neznalé řidiče je průjezd mělnickou ulicí Na Malém Spořilově studenou sprchou. Silnici zde v jednom místě křižuje železniční přejezd. Vlečka, která vede do areálu továrny Mefrit, se používá málokdy: zhruba jednou týdně, když do firmy navážejí zásoby. Přesto nutí projíždějící řidiče výrazně zpomalit.
Kdo nesundá nohu z plynu a překročí hranici třiceti kilometrů v hodině, riskuje pokutu. Místní strážníci totiž před přejezd umístili radar. A ten se městu vyplácí. Pokuta začíná na úrovni tisícovky a zvyšuje se podle naměřené rychlosti. Co pět minut zařízení bleskne, takže denně přistihne průměrně více než dvě stě provinilců.
Ti si pak vybíjejí vztek na místních, kteří u silnice bydlí. "V noci nám troubí pod okny, aby vyjádřili protest proti radaru. Je to peklo, ale my s tím nic nezmůžeme," krčí rameny manželský pár, jenž z obavy před další pomstou nechce zveřejnit své jméno.
Strážníci: s radarem či bez?
Mělnický případ je svérázným příspěvkem do diskuze o tom, zda mají mít městští strážníci pravomoc měřit rychlost. Ta jim je od nového roku zapovězena, poté co prezident Václav Klaus v minulém týdnu podepsal zákony o reformě policie.
VÍCE ČTĚTE: Klaus souhlasí s reformou policie. Obce přijdou o radary
Proti tomuto rozhodnutí se strhla bouřlivá kritika. Ministr vnitra Ivan Langer se proto nechal slyšet, že jde o omyl, který ještě do konce roku napraví jinou novelou.
Jak sami konšelé středočeského města přiznávají, radar před přejezd neumístili proto, aby ochránili řidiče. "Takovou interpretaci jsme vždy odmítali. Vozovka je zde široká, klidně by se tady mohlo jezdit padesátkou. Kamera je tu kvůli přilehlým domkům," přiznává první místostarosta Mělníka Jaromír Kovářík.
Spásný obchvat
Právě obyvatelé domků si stěžují, že rychlá jízda kamionů přes nerovnosti železničního přejezdu způsobuje nesnesitelný hluk a narušuje statiku jejich příbytků. Na protest zamýšleli dokonce zablokovat ve městě dopravu. Radní se proto rozhodli jednat a od loňského května dohlíží na rychlost aut projíždějících přes přejezd radar.
Tímto krokem si ale příliš nepolepšili. Naopak proti sobě poslali davy řidičů, kteří uvázli v síti kamerového hledáčku radaru. "Je nastavený tak, aby lidé měli dostatečnou toleranci a nemuseli brzdit na třicítku," brání se Kovářík. Přesnou hranici však prozradit nechce.
Jenže k postupu radnice nemají výhrady pouze přistižení šoféři, spokojeni nejsou ani starousedlíci. Vadí jim, že miliony korun vybrané na pokutách neputují do oprav přejezdu, ale do obecní kasy.
"My nepotřebujeme radar, ale moderní přejezd, který nebude ničit naše životy," rozčilují se. S takovým řešením však zase nesouhlasí radní. "Vozovka nepatří městu, spravuje ji Ředitelství silnic a dálnic. Kdybychom investovali obecní peníze do rekonstrukce přejezdu, určitě bychom čelili jiným námitkám," uvažuje Kovářík.
Jediným východiskem by podle něj bylo tovární vlečku zrušit. To však nemůže soukromému vlastníku přikázat. Jako na smilování se proto čeká na to, až bude dostavěný obchvat města. "Do dvou tří let bude hotový a pak už snad bude radar neopodstatněný," doufá radní.
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.