Řádil u vydíraných zákazníků ČEZ <span>fantom elektrikář</span>?

Domácí
3. 12. 2008 10:30
Komando Netechnických ztrát při zásahu na černé odběratele.
Komando Netechnických ztrát při zásahu na černé odběratele.

Komando Netechnických ztrát při zásahu na černé odběratele.V kauze vydírání zákazníků ČEZ vyplavaly na povrch staré policejní resty. Energetický gigant podal v roce 2006 dvě trestní oznámení na Jaromíra Petřeka, bývalého pracovníka Severomoravské energetiky, který údajně přetáčel elektroměry sedmaosmdesáti lidem, a tím okradl ČEZ o desítky milionů. Tyto domácnosti poté navštívilo "ČEZ komando", aby se s nimi "dohodlo" na úhradě škody.

Poškození se brání: Jméno Jaromír Petřek nám vložili do úst při nočním výslechu, nikdo nám elektroměr nepřetáčel. Poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pozatýkal dvaatřicet pracovníků ČEZ Měření, kteří podle něj mafiánskými praktikami vymáhali peníze za údajné černé odběry, se policie musí k odloženému případu vrátit.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza ČEZ: gigant útočí na policii. Vydíraných přibývá

V roce 2006 natrefil ČEZ na profesionálně upravený elektroměr ve Šternberku. "Byly na něm falešné plomby. Vyrobené tak precizně, že jsme je odhalili až pomocí trojrozměrného mikroskopu," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Odhalení výtečníci se ke krádeži elektřiny údajně přiznali a prozradili i jméno muže, který jim za peníze službu nabídl: Jaromír Petřek.

Oddělení Netechnických ztrát na základě udání odhalilo 87 černých odběratelů, jejichž elektroměr nesl stejný rukopis a kteří ve výpovědích zmiňovali stále jedno jméno. Tolik verze ČEZ.

Kozel zahradníkem?

Člen komanda Netechnických ztrát.Poškození zákazníci polostátního výrobce elektřiny, které zastupuje právník Jan Rytíř, mají jiný názor. Petřeka znají jako elektrikáře, který měl na starosti jejich okres, ale černý odběr jim nezřizoval.

"Pozvali si mě na půlnoc do jabloneckého sídla ČEZ Měření. Řekli mi, že musím podepsat, že on mi přetočil elektroměr," říká Jaromír Volf, jeden z poškozených zákazníků. "Petřeka znám, dělal mi kdysi revizi elektroměru, když pracoval pro ČEZ," dodává.

Kříž se brání tím, že pro elektrárenský gigant Petřek nikdy nepracoval. "Byl zaměstnancem Severomoravské energetiky do roku 2000. Tedy čtyři roky předtím, než se spojila s ČEZ," říká Kříž. Právník Jan Rytíř s ním nesouhlasí: "Podle mých zjištění v ČEZ nadále pracuje." Jaromír Volf jde ještě dál: podle něj energetická společnost „uklidila" Petřeka do dceřiné společnosti v Přerově.

Tři trestní oznámení

Společnost ČEZ podala na Petřeka v roce 2006 trestní oznámení, ale policie ho odložila. "Proto jsme podali další, tentokrát pro podezření z organizovaného zločinu. Policie ohledně toho druhého oznámení mlčí," stěžuje si Kříž.

V říjnu 2006 si olomoucká policie pozvala Petřeka k výslechu, jehož záznam má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici. Při něm popřel, že za úplatu přetáčel elektroměry. Na otázku, proč lidé uváděli jeho jméno, odpovídá: "Měl jsem na starost obce v okolí Šternberka. Byl jsem tam známý v souvislosti s výměnou elektroměrů."

ČTĚTE TAKÉ: Policie obvinila třicet dva zaměstnanců ČEZ z vydírání

Oddělení Netechnických ztrát v akci."Oranžový" výrobce elektřiny není jediný, kdo na Petřeka podal trestní oznámení: "Tenhle člověk měl způsobit škodu v řádech desítek milionů, která je vymáhána po jím poškozených odběratelích elektřiny, proto jsem na něj podal trestní oznámení," rozčiluje se advokát zákazníků ČEZ Jan Rytíř.

Z osoby "fantoma elektrikáře" je na rozpacích: "Buď lidem organizovaně zřizoval černé odběry a měl by být potrestán, anebo je nastrčenou figurkou, kterou komando Netechnických ztrát vložilo lidem do úst, a měl by být očištěn."

Pachatel, nebo figurka?

Mluvčí energetické společnosti dál obhajuje svou verzi: "Ten člověk pracoval pro Severomoravskou energetiku, takže věděl, kdy se chodí na odečty elektřiny, jak se provádí přetáčení elektroměrů. Ale nechal tam po sobě nepatrné vrypy. Na to máme znalecké posudky."

Petřek se obvinění ČEZ brání, ale jen velmi tiše. Dva roky po celé kauze je stále zaměstnancem energetického obra: "Já teď pracuji v prostějovské dceřiné společnosti," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Poté, co na něj Přemysl Vaníš, šéf ČEZ Měření, podal trestní oznámení, vypovídal Petřek na olomoucké policii. "Je to vyšetřené, odložené. Prokázalo se, že to byl jen blud," rozčiluje se Petřek po letech.

K výslechu si ho policie znovu pozvala letos kvůli trestnímu oznámení Jana Rytíře. Na ostravské kriminálce potvrdil svou předchozí výpověď. "Čezáci kolem Vaníše se chtěli napakovat na místních podnikatelích, tak je vydírali poté, co jim na elektroměrech poškodili plomby. Pak jim při výslechu nacpali moje jméno do pusy. Takhle to dělali i v dalších krajích," tvrdí Petřek.

Ilustrační foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ