Boj o Vrchní státní zastupitelství v Praze pokračuje. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) stáhl kárnou žalobu na vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, přesto se ho stále snaží pomocí kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu z vedoucí funkce odvolat. Rampula tvrdí, že mu ministrův krok radost nedělá. "Pachuť pomluv totiž zůstane," tvrdí.
Jak hodnotíte stažení kárné žaloby, která vám dávala za vinu průtahy ve věci vyšetřování Mostecké uhelné?
Za normálních okolností bych měl asi zavýsknout a možná si dát i sklenku něčeho dobrého. Na druhou stranu vůbec netuším, co za tím ve skutečnosti je. Byl bych radši, kdyby se o celé věci standardně rozhodovalo a projednala se. Možná že tenhle krok prostě jen mediálně splnil svůj účel - očernil mě a mé kolegy. A teď se někdo bojí, že by mohla být kárná žaloba naprosto rozcupována. Takhle pachuť pomluv zůstane.
Právní zástupkyně ministerstva spravedlnosti Hana Marvanová tvrdí, že důvodem je obava, abyste v rámci kárného řízení nevyvázl s menším trestem než u Nejvyššího správního soudu.
Ale vždyť právě tohle je naprostý nesmysl. V rámci kárného řízení bych mohl přijít nejenom o funkci vrchního státního zástupce, ale dokonce bych jako žalobce mohl skončit úplně. To se v případě kasační stížnosti očekávat nedá. Ta se bude jenom opětovně zabývat krokem ministra Pospíšila, který mě podle městského soudu nedůvodně odvolal z funkce. Ještě podivnější je tento krok směrem k mým kolegům Liboru Grygárkovi a Marcele Kratochvílové, kterých se týkala právě jenom kárná žaloba. Nyní se o jejich setrvání na zastupitelství rozhodovat nebude. Právě proto by mě zajímal skutečný důvod, proč to zastavení pan ministr udělal.
Opakuji, paní Marvanová tvrdí...
Tou už se zabývat nechci. Když jsem slyšel ty její důvody, když jako soukromá právnička nahrazovala v podstatě ministerskou mluvčí, tak jsem jenom koukal. Navíc je zcela nehorázné, aby správní orgán - v tomto případě ministerstvo spravedlnosti - na tak jednoduchý krok najímal soukromé právníky.
Vraťme se ke kasační stížnosti. Městský soud rozhodnutí ministra Pospíšila o vašem odvolání shodil ze stolu, protože k tomu prý nejsou reálné důvody. Na Nejvyšší správní soud putovalo bianco odvolání s tím, že ho ministerstvo později doplní. Podle posledních zpráv mu nejvyšší státní zástupce Zeman poslal důvody - opět Mosteckou uhelnou a zveřejnění videa s policejní akcí. Prý jste si k vyjádření vyžádal dva týdny navíc?
To směšujete rozdílné věci. Kasační stížnost je v podstatě odvolání od verdiktu městského soudu. Nové důvody se už neuvádějí. Ministerstvo pouze s tímto rozhodnutím polemizuje. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhuje ministrovi Pospíšilovi mé odvolání opětovně a v tomto druhém pokusu skutečně uvádí vámi zmiňované důvody.
O co jde v boji o vrchní státní zastupitelství? |
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil před lety pražského vrchního zástupce Vlastimila Rampulu sám dosadil. Nyní mu nemůže přijít na jméno a tvrdí, že Rampula a jeho podřízení stojí za zametáním některých citlivých kauz a úniky ze spisů. Rozhodl se proto k bezprecedentnímu kroku a odvolal ho vloni z funkce. Městský soud, na který se Rampula obrátil, však konstatoval, že ministerstvem uváděné důvody rozhodně nejsou dostatečné. Proti verdiktu Pospíšil podal takzvanou kasační stížnost, kdy soudní rozhodnutí bude prověřovat Nejvyšší správní soud. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, kterého před rokem a půl také jmenoval Jiří Pospíšil, mezitím připravuje podklady pro další návrh na Rampulovo odvolání. Vedle toho ministr stáhl kárnou žalobu, která Rampulovi a některým jeho podřízeným přisuzovala průtahy ve vyšetřování Mostecké uhelné společnosti. Z povzdálí tak může lítý boj o zastupitelství vyvolávat dohady, zda se nejedená pouze o špinavou hru žalobců, kteří se jenom snaží získat přístup k velmi citlivým informacím ze spisů. Součástí této války je i fakt, že se navzájem osočují ze zametání závažných hospodářských a politických případů. |