Ministerský manuál starostům poradí, jak na extremisty
02.06.2009 16:05
Ministerstvo vnitra chystá příručku, v níž by obce měly najít rady, jak čelit akcím extremistů a jak například jejich shromáždění rozpustit. Součástí bude i kalendář rizikových dnů, tedy takových, které by si extremisté pro své akce mohli vybrat.
Manuál bude dostupný na webových stránkách ministerstva, které ho bude průběžně aktualizovat.
Podle zdroje z ministerstva by mohla být příručka hotova do týdne. Texty prý už jsou a pracuje se na grafické podobě. "Manuál vzniká v rámci strategie boje proti extremismu," sdělila mluvčí ministerstva Jana Malíková.
Ministerstvo spolupracovalo s kraji a také se Svazem měst a obcí. "Hodně nám pomohl pražský magistrát a Jihomoravský kraj," řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva. Podle ní manuál dostanou krajští úředníci.
ČTĚTE TAKÉ: Rasistickou studii Národní strany vyšetřuje policie
Odpůrci Dělnické strany chtěli ve Znojmě rozbít mítink
Zástupci měst a obcí volali po odborníkovi, který by poradil úředníkům, jak mají postupovat. Takové hlasy se ozývaly například na pondělním semináři v Ústí nad Labem, jehož účastníci mluvili právě o extremismu. S radou ministerského odborníka by pak mohli úředníci případný zákaz extremistické akce odůvodnit tak, aby byla velká pravděpodobnost, že soud odvolání pořadatelů zamítne.
Ústecký magistrát pořádáním semináře hledal cestu, jak zamezit případnému opakování akcí neonacistů, kteří si letos 18. dubna, dva dny před narozeninami Adolfa Hitlera, údajně připomínali oběti spojeneckých náletů na město. Radnice se pokusila jejich pochod zakázat, její rozhodnutí ale zrušil soud.
Tajemník ústeckého magistrátu Leoš Nergl uvedl, že zatím jsou úředníci ve velmi nezáviděníhodné situaci. Nemají prý s vydáváním zákazů příliš zkušeností. Navíc se podle něj v krajních situacích vystavují i hrozbě trestního stíhání za zneužití pravomoci veřejného činitele, pokud své rozhodnutí dostatečně nezdůvodní, protože pořadatelé na ně podávají trestní oznámení.
Pražský magistrátní úředník například 24. května rozpustil shromáždění krajně pravicové Dělnické strany, které na Palackého náměstí svolal její předseda Tomáš Vandas. Zdůvodnil to tím, že Vandas odkazoval ve svém projevu na nacionální socialismus. DS na úředníka podala trestní oznámení.
Strategii proti extremismu schválila na začátku května ještě vláda Mirka Topolánka. Ministerstvo vnitra v současné době vytváří speciální tým, který bude mít za cíl boj proti extremismu. Ministr vnitra Martin Pecina se také rozhodl, že navrhne vládě, aby podala k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zákaz činnosti DS a také dalšího ultrapravicového uskupení Národní strany. První návrh na rozpuštění DS soud v březnu zamítl.
Foto: Robert Zlatohlávek, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.