Rozpačitý soud s Vávrou a spol. Kvůli samolepkám
14.07.2010 19:22 Analýza
Před soud míří první z případů, které jsouvýsledkem rozsáhlých policejních razií z loňského a z počátku letošního roku, jejichž cílem bylo kriticky zasáhnout neonacistické hnutí v Česku. Nutno podotknout, že proces vzbuzuje značné rozpaky.
Policie totiž původně deklarovala, že cílila na lidi, kteří ultrapravicovou scénu zásobovali penězmi z pořádání koncertů a prodeje CD nosičů a neonacistického módního oblečení. První skupina je ale souzena za vylepování samolepek.
Policie v minulých měsících chrlila statistiky a zprávy o tom, jak se jí daří v boji proti neonacistům v Česku. Nárůst stíhaných osob za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka byl vyčíslen v desítkách procent.
ČTĚTE TAKÉ: Problém Dělnické strany: města nechtějí jejich mítinky
Zarembu okradli Romové, tak vstoupil do Dělnické strany
Speciální komanda nejprve loni v červnu pozatýkala údajné organizátory koncertů neonacistických kapel a majitele pražského Hate core shopu Martina Fraňka. V říjnu a letos v lednu následovalo zatýkání dalších více než dvaceti lidí, kteří měli stejně, jako ti předchozí svým jednáním tuzemské ultrapravicové scéně obstarávat především finančními prostředky. Důvod byl prostý. Zavřít neonacistům penězovody a znemožnit jim tak další aktivity.
Při jedné z razií vydala policie dokonce prohlášení, že se jedna skupina neonacistů připravovala na teroristické akce proti elektrárnám a dalším životně důležitým civilním cílům v zemi.
Doposud ale nikdo ze stíhaných nebyl postaven před soud. Případy Fraňka i výcviku teroristů jsou po měsících vyšetřování stále neuzavřené a k soudu podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ zatím nemíří.
Dosteneme je na samolepy
Státní zastupitelství a policie se ale očividně rozhodly předložit alespoň nějaké výsledky. Ve čtvrtek ráno stane před Obvodním soudem pro Prahu 1 čelný představitel dnes již rozpuštěné Dělnické strany Patrik Vondrák, který je ve vazbě od říjnové razie, spolu s dalšími sedmi lidmi. Mezi nimi i jeden z matadorů české ultrapravicové scény Filip Vávra (vyšetřován na svobodě), který například vloni do Česka pozval jednoho z bývalých šéfů americké rasistické organizace Ku-Klux-Klan Davida Duka.
Obžaloba je ovšem neviní z žádných komplikovaných a konspirativních činů, ale z vylepování samolepek s texty odkazujícími na internetové stránky extremistického hnutí Národní odpor.
"Svobodně-národně-sociálně, ODPOR! Odpor.org," a další podobná sdělení obsahující samolepy měla skupina vylepovat v pražských ulicích v prosinci 2008 na trase chystaného pochodu antifašistických aktivistů.
Obájce Vondráka Robert Cholenský se již v Lidových novinách nechal slyšet, že považuje věc za absurdní. "Pokud by mělo být trestným činem lepení samolepek na kandelábry, je to zcela zcestné," řekl.
V žalobě jsou někteří další ultrapravicoví aktivisté viněni i z pořádání pochodu k uctění padlých německých vojáků v Jihlavě. Vávrovi a Vondrákovi ale žaloba dává za vinu pouze "kauzu samolepek".
"Žaloba, jak za Husáka," těmito slovy uvedl svůj článek o chystaném procesu na svých webových stránkách překladatel a aktivista Tomáš Pecina, který s ultrapravicovým hnutím nemá rozhodně nic společného.
Ze spisu vyplývá, že policie na samolepky nasadila hodiny odpolsechů a sledovaček. Z procházky a lepení dokonce existuje videozáznam.
Podle jednoho z nejznámějších specialistů na extremismus, bývalého soudního znalce Miroslava Mareše, policie zřejmě zkouší novou strategii. "Je otázkou zda soudy budou propagaci Národního odporu coby trestný čin akceptovat. Pokud by tomu tak bylo, šlo by o jednu z nejtvrdších perzekucí pravicového extremismu v Evropě," řekl Lidovým novinám Mareš.
Foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal a Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.