Stav Natálky se lepší, následky ponese celý život
17.08.2009 11:26 Původní zpráva Aktualizováno 17.08. 12:30
Zdravotní stav dvouleté Natálky z Vítkova na Opavsku, která utrpěla rozsáhlé popáleniny při dubnovém žhářském útoku na domek romské rodiny, se lepší. Má za sebou šest tranplantací, minimálně jednou tolik jich ještě podstoupí. Následky děvčátko ponese celý život.
Před deseti dny lékaři Natálku probudili po více než třech měsících z umělého spánku. V současné době je při vědomí, je schopna sama dýchat a přijímat potravu a komunikuje s okolím.
Podle primářky Popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice Zdenky Crkvenjaš není malá Natálka stále mimo akutní fázi popálenin. "Její stav je stabilizovaný, ale stále mohou nastat život ohrožující komplikace," řekla primářka.
VÍCE O PŘÍPADU VÍTKOV NAJDETE ZDE
FOTOGALERII Z ÚTOKU VE VÍTKOVĚ SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Transplantovaná kůže by podle ní měla růst s pacientkou, ale ukážou až další měsíce, zda nenastanou komplikace. "Jizvy Natálce zůstanou. Jestli bude omezený například i pohyb v kloubech, ukáže čas," sdělila primářka. "Troufám si říct, že léčba potrvá celý život," dodala Crkvenjaš s tím, že si děvčátko nepochybně odnese i psychické následky.
Transplantace v polovině
Natálka při útoku utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. V ostravské fakultní nemocnici už podstoupila sérii šesti operací, během kterých jí lékaři transplantovali 30 procent kůže. Dalších 30 procent jí transplantují během následujících týdnů. Vymění jí tak kůži celkem na šedesáti procentech těla, kde utrpěla popáleniny třetího stupně.
Během jedné operace lékaři transplantují zhruba šest procent kůže. Natálku tudíž ještě čeká minimálně dalších pět operací, které probíhají s odstupem alespoň dvou týdnů.
Lékaři jsou limitováni i tím, že odběrových ploch kůže není dostatek. Používají kůži z hlavy a pokaždé musejí čekat, než se vytvoří nová, vhodná k transplantaci.
Zároveň aplikují umělou kůži, která dočasně slouží k tomu, aby zakryla rány a tím se omezila ztráta tekutin a snížilo riziko infekce.
Největší bolesti podle lékařů Natálka zažívá během zákroků. Vzhledem k tomu, že děvčátko již několikátý měsíc leží na lůžku a má proto ztuhlé klouby, bolestivé jsou i průběžné rehabilitace.
Kdo zaplatí malý zázrak?
Podle ředitele ostravské fakultní nemocnice Svatopluka Němečka hodnotí lékaři léčbu, vzhledem k věku a rozsahu popálenin pacientky, za velký úspěch a lze říct i to, že se jedná o malý zázrak.
"Před deseti lety, kdy se ještě nepoužívala umělá kůže, by pacient neměl v tomto případě šanci na přežití. Už bychom neměli koho léčit," komentovala primářka Crkvenjaš.
Podle ředitele nemocnice Němečka dosud Natálčina léčba stála víc jak pět milionů korun a další miliony bude stát ošetřování během následujících let. "Ať to bude stát jakékoli finance, s penězmi nebude problém," vyjádřil přístup pojišťovny Němeček. "Zda to bude pojišťovna vymáhat po pachatelích, to nejsem schopen říct," dodal ředitel.
Žháři dopadeni
V souvislosti se žhářským útokem ve Vítkově policie minulý týden pozatýkala na severní Moravě dvanáct podezřelých. Čtyři muže kriminalisté později obvinili, dva z nich se již ke žhářství přiznali.
ČTĚTE TAKÉ: Extremisté obviněni kvůli Vítkovu z pokusu o vraždu
Zátah proti žhářům z Vítkova: ve tři ráno a v kuklách
Foto: Lucie Pařízková, archiv Týdne a ČTK
1