V českých internetových knihkupectvích je k dostání oblíbená publikace antisemitů a neonacistů celého světa - Turnerovy deníky. Otevřeně rasistický román vyšel ve speciálně zřízeném nakladatelství. Propagandistická brožura má u českých čtenářů úspěch: prodává se lépe než autor bestsellerů Paulo Coelho.
Pohled na nejprodávanější tituly za poslední dva týdny v oblíbeném internetovém knihkupectví Kosmas.cz může někomu vyrazit dech: vedou Turnerovy deníky od Andrewa MacDonalda. V popisu přitom nechybí varování, že publikace obsahuje rasistickou propagandu. Teprve pak následují Paulo Coelho a William Shakespeare.
Turnerovy deníky jsou mezi příznivci krajní pravice velmi populární čtení, údajně se jich po světě prodalo na půl milionu výtisků. V kostce jde o sci-fi popisující, kterak bílí bojovníci přeberou moc nejprve nad USA a pak i nad zbytkem světa a vyvraždí přitom všechny židy, černochy a vůbec "nebělochy".
Rasismus, ale tak nějak nezávadný
"Kniha se nám do distribuce dostala původně omylem, normálně bych ji nevzal," vysvětluje vedoucí obchodu Kosmas.cz Josef Žák. Nejdříve její prodej na dva dny zastavil, ale když si ji přečetl, prý usoudil, že není tak závadná, aby se nemohla prodávat. O její nezávadnosti by se dalo přinejmenším spekulovat. V románu třeba našel inspiraci Timothy McVeigh, který v roce 1995 vyhodil do povětří mrakodrap v Oklahomě a zabil přes 160 lidí.
"Je to fikce, která dává dobrý vhled do způsobu uvažování lidí, kteří ji čtou," obhajuje Žák dílo, jež nechybí v seznamech doporučené neonacistické literatury (například ZDE). Na obhajobu své prodejny Žák uvádí, že když se na trh dostala pseudovědecká rasistická příručka Tabu v sociálních vědách od Petra Bakaláře, Kosmas.cz ji neprodával.
DÁLE ČTĚTE: Bontonland.cz: Kupte si rasistickou desku Orlíku
Kosmas.cz však není jediné webové knihkupectví, kde lze Turnerovy deníky získat. Koupit se dají i na serverech www.daemon.cz či www.knihy.abz.cz. V posledních týdnech se pravděpodobně prodaly stovky kusů této extremistické beletrie.
Jenže - podle politologa a soudního znalce Miroslava Mareše není tak jednoduché jednoznačně určit, zda vydavatel či prodejci porušili českou legislativu. "Mohlo dojít k porušení zákona, ale to by se muselo prokázat, že k šíření knihy došlo s vědomím, že kniha může podporovat či propagovat neonacismus," vysvětluje Mareš.
Teroristická inspirace
Českým vydavatelem Turnerových deníků je neznámá firmička Kontingent Press, která vznikla teprve letos a nemá ani vlastní internetové stránky. Jejím majitelem je třicetiletý Lukáš Jirotka, jenž podle obchodního rejstříku sedí v několika dalších společnostech.
"Tu firmu jsem neznal. Sám nakladatel ale v úvodu píše, že knihu vydal právě proto, aby umožnil pochopit, jak rasisté uvažují," říká Josef Žák. To ostatně oceňuje na svém blogu také známý český neonacista Filip Vávra. "Konečně, Turnerovy deníky ani nevydala nějaká neonacistická skupina, ale člověk (lidé), kteří s obsahem knihy velmi nesouhlasí, a přesto považovali za důležité, aby veřejnost měla k tomuto obsahu přístup a mohla si na vše udělat vlastní, nikým nezprostředkovaný názor," libuje si Vávra.
Za zmínku jistě stojí, že autor Turnerových deníků, které vznikly v roce 1978, je William Luther Pierce (MacDonald je pouze pseudonym), někdejší prominentní americký neonacista. V románu našel svou inspiraci například Timothy McVeigh, který v roce 1995 vyhodil do povětří mrakodrap v Oklahomě a zabil přes 160 lidí.
Foto: profimedia.cz, ČTK, National Alliance