Poslanec Otto Chaloupka (VV) pobouřil veřejnost svým výrokem na adresu romského předáka Františka Tomáše. K pomyslné hranici, co se dá a co se nedá považovat za rasismus, se nevydal z politiků jako první. "Dělají to jen proto, aby si našli voliče. Je to populismus," komentuje politolog Bohumil Doležal.
První, kdo v Česku využil protiromských nálad a sklidil vlnu popularity, byl republikán Miroslav Sládek. "Cikáni by měli být trestně odpovědni již od narození, neboť to je jejich největší zločin," šokoval politik v devadesátých letech.
Pro některé politiky tím zřejmě nastavil mantinel, ke kterému se ještě lze přiblížit. Nezávislá senátorka Liana Janáčková tak například na adresu "nepřizpůsobivých" Romů s politováním říkala jejich sousedům v roce 2007: "Já je nemám kam dávat. Chápu, že jste diskriminovaní, souhlasím s vámi, ale já bych opravdu musela vzít jen ten dynamit a zastřelit je." Ještě dříve pak nabízela, že zaplatí Romům letenky do Kanady za podmínky, že už se z ní nevrátí. "Oni by se ale domnožili," obávala se tenkrát.
Vedle sebe měla místostarostu ostravských Mariánských Hor Jiřího Jezerského, který si s ní notoval: "Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat." Silná slova později oba mírnili a zapřísahávali se, že rozhodně nejsou rasisté.
Jeďte se opálit a zapalte ohně, radil Čunek
Vsetínský starosta a bývalý šéf KDU-ČSL Jiří Čunek ve stejném období přiléval pomyslného oleje do ohně, když na otázku čtenáře deníku Blesk, zda bude stát dotovat všechny občany stejně jako Romy, odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně."
Poslanec Jiří Šulc z ODS na sebe zase upoutal pozornost médií, když si na Facebooku nechal vyvěšenou fotografii romské rodiny s výzvou k vysídlení českých Romů na Haiti.
Nekorektními výroky na adresu občanů tmavší pleti proslul také senátor Jaroslav Doubrava z hnutí Severočeši.cz nebo senátor za ODS Jaroslav Zeman. Nejhlasitějším odpůrcem "pozitivní diskriminace" v Česku se však stal v Senátu Tomio Okamura. "To, že cikán je dnes vnímané hanlivě, to není vina ani neonacistů ani Čechů ani Turků. To je v prvé řadě hanba Romů. Jejich dlouhá staletí pěstovaný životní styl a životní hodnoty chtěj nechtěj kolidují a kolidovaly s hodnotami ve všech civilizovaných zemích," píše na svém blogu.
Jindy se zase pozastavil nad tím, že média o Dělnické straně sociální spravedlnosti, která často pořádá protiromské protesty - naposledy v sobotu v Duchcově - píší, že je pravicově extremistická: "O Dělnické straně píšeme, že je extremistická, ale čím doopravdy? V čem je například extrémní názor, že cikáni by si měli založit vlastní stát a že Česká republika by měla podpořit jejich vystěhovalectví do země, odkud pocházejí jejich prapředci?"
Chaloupkovy rady zadarmo
Mezi posledními politiky, kteří na sebe upoutali pozornost médií svými výroky proti Romům, je poslanec Otto Chaloupka z VV. "Romští předáci by se v první řadě měli začít nějak slušně živit. To jsou stejní paraziti na romské komunitě, jako je romská komunita parazitem na většinové společnosti," uvedl v roce 2012. Letos zase reagoval na výzvu romského předáka Františka Tomáše ke starostce Duchcova, aby přišla na romský mítink, slovy: "Velmi chytré od cikánského vůdce. Arogance a sebevědomí jim tedy nechybí. Ale lidi jsou na hraně a ještě pár takovýchto cikánských provokací a začne mazec. A pak je neochrání ani těžkooděnci."
Vzápětí umístil Chaloupka na svůj facebookový profil otevřený dopis: "Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněně požadavky na další a další výhody. Ale jak každý rozumný člověk ví, tohle nemohlo pokračovat donekonečna (...) Lidé už toho mají dost, pane Tomáši. Už nemají trpělivost. A vy se jen každou další provokaci posunujete přes tu pomyslnou hranu. Tlačíte a něco nutně musí prasknout. Brzy. Nespoléhejte na to, že jste státem chráněni a že je vám vše dovoleno. Lidé necítí ochranu od státu a je jen otázkou času, kdy vezmou svou ochranu do svých rukou. A potom, pane Tomáši, bude zle. Berte to ode mne jako dobrou radu. Máte ji zadarmo. "
Vyzývá k pogromu? ptá se politolog
Co tím vším politici vlastně sledují? Politolog Bohumil Doležal míní, že protiromský slovník volí hlavně ti, kteří nemají čím jiným své voliče upoutat. "Takové řeči mají jen jeden smysl, a to ten, aby přilákali voliče, kteří si myslí to samé. Neplyne z nich vůbec nic. Co si z toho člověk má vzít? To vyzývá k pogromům na romské občany? Z toho neplyne nic praktického - jen to, že si chce udělat dobře u svých voličů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ politolog. "Je to populismus tak neužitečný, že nechápu, k čemu by to bylo dobré. Akorát to rozeštvává lidi," dodal.
Stejný názor zastává i jeho kolega, politolog Jiří Pehe. Podle jeho mínění se jen politici vezou na populistické vlně. Aktivní politik, který má zákonodárnou moc v Senátu nebo ve sněmovně, by si navíc podle jeho názoru měl podobné výroky odpustit. "Pan Chaloupka není bezmocný občan, který je frustrován, a tak píše dopis nebo jde protestovat. Pan Chaloupka je politik, který, pokud chce něco dělat, má možnost předložit návrh zákona," zdůraznil pro on-line deník TÝDEN.CZ Pehe.
Voliče podobné stížnosti na Facebooku určitě nepřitáhnou ani k Chaloupkovi, ani k jiným populistům. "Osobně si myslím, že voličů moc nezískají. Na jednu stranu mezi Čechy panují nepřátelské postoje vůči romské menšině, na druhé straně Češi dobře rozlišují politiky, kteří chtějí něco konstruktivně řešit od těch, kteří se jen na problému populisticky vozí," uzavřel.
K šíření myšlenek některých politiků se raději nechtěl vyjádřit ani ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. "Asi bych byl vůči nim rovněž politicky nekorektní," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.