Od středy 2. ledna mají lidé možnost vstoupit do nového pilíře českého důchodového systému a zapojit se tak do penzijní reformy. Podle ankety on-line deníku TÝDEN.CZ již s nimi penzijní společnosti podepsaly první smlouvy.
"Na celý leden máme domluvenou řadu schůzek s našimi klienty, na kterých budeme smlouvy podepisovat. V tuto chvíli máme podepsáno několik desítek smluv," konstatoval například Tomáš Kofroň z Raiffeisen Penzijní společnosti. První podpisy hlásí i další penzijní společnosti. "První zájemci uzavřeli smlouvy o důchodovém spoření již ve středu," uvedl předseda představenstva KB Penzijní společnosti (bývalý Penzijní fond Komerční banky) Pavel Jirák.
"S prodejem druhého pilíře jsme již začali, v tuto chvíli máme informace o několika zájemcích, kteří se chodí převážně informovat. Evidujeme první podepsanou smlouvu," konstatovala také Pavla Hávová z ČSOB Penzijního fondu Stabilita. "Zpočátku očekáváme zájem několika stovek prvních nadšenců, kteří věří, že své peníze umí spravovat lépe než stát. Poté co začne povědomí narůstat, bude růst i počet zájemců," dodala. Stovky podepsaných smluv hlásí také Penzijní společnost České pojišťovny.
Lidé, kteří již smlouvu podepsali, ovšem nezačnou spořit okamžitě. Smlouva půjde nejprve na centrální registr smluv. Změnu bude také potřeba nahlásit mzdové účtárně. V reálu tak první peníze do nového pilíře odejdou až v březnu. Spořit budou moci v několika typech fondů, které se budou lišit výnosem i rizikem.
Kalousek: Ještě jsem nepodepsal
Penzijní reformu nechala schválit současná vláda. Jedna z klíčových osobností vlády, která stála za zrodem reformy, se do ní však zatím nezapojila. "I když na to možná nevypadám, pětatřicet let mi už bylo. A věřte, že do konce února to určitě stihnu," řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Upozornil tak na to, že lidé starší 35 let mají na podpis smlouvy pouze půl roku. O tom, zda se do reformy zapojí, se musejí rozhodnout do konce června. Mladší lidé mají čas do dovršení 35 let věku.
Lidé si mohou v rámci penzijní reformy odkládat část sociálního pojištění namísto do státního systému na individuální účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou je, že přidají další část ze svého. Vstup je dobrovolný, ze systému však již nebude možné vystoupit.
Konstrukce nového důchodového pilíře se nelíbí mnoha kritikům, například opoziční sociální demokracii. Prohloubí podle ní deficit státního penzijního systému. Sociální demokracie proto již dopředu avizovala, že až vyhraje volby, nový pilíř zruší. Peníze, které si lidé naspořili, jim potom převede do penzijního připojištění, do budoucna jim potom zruší zasílání sociálního pojištění na jejich individuální účty.
Neshody okolo penzijní reformy a její malá podpora pak vedly k tomu, že se některé penzijní fondy rozhodly spoření na stáří v novém pilíři nenabízet. "Pokud bychom se zapojili do druhého pilíře, vystavili bychom se příliš velkému riziku v podobě ztráty důvěry klientů, poškození investice akcionáře a dobrého jména ING, a takové riziko nejsme schopni ani ochotni podstoupit," uvedl k rozhodnutí předseda představenstva ING Penzijního fondu Jiří Rusnok. Jeho slova vyvolala mezi ostatními fondy vlnu nesouhlasu, takže musel rezignovat na funkci šéfa Asociace penzijních fondů.