Od ledna měl na základě zákona o hazardních hrách začít fungovat takzvaný registr vyloučených osob. Měl znemožnit hazardní hry gamblerům, kterým bylo přikázáno léčení, trestně stíhaným osobám, ale i lidem pobírajícím dávky v hmotné nouzi. Lidi zapsané v rejstříku by podle zákona nesměli majitelé do herny ani kasina vůbec vpustit. Nestane se tak.
Registr má fungovat tak, že do systému budou zaneseny informace o lidech, kteří mají hru na automatech zakázanou. Provozovatelé hazardních her budou mít podle zákona do rejstříku dálkový přístup, na jehož základě zjistí, zda mohou danému člověku do prostor určených pro hru a hazard mu povolit. Pokud to poruší, hrozí jim pokuta až padesát milionů korun.
Podle ministerstva financí, které má vytvoření registru na starosti, je však jeho vytvoření technicky složité, a proto je potřeba jeho aktivaci odložit. "Vymyslet, vytvořit a spustit tak náročný systém si vyžádá svůj čas," konstatuje Filip Běhal z tiskového odboru ministerstva financí. Podle úřadu s tím počítá i zákon, který úřadu umožňuje zavedení registru odložit. "Spuštění předpokládáme nejdříve v roce 2018," dodává Běhal.
Důvodem, proč nelze registr včas spustit, je mimo jiné skutečnost, že zatím nejsou upravené příslušné zákony. "V současné době neexistuje právní úprava, která by regulovala předávání informací potřebných pro fungování rejstříku," konstatuje ministerstvo spravedlnosti. To teprve poslalo do připomínkového řízení návrh vyhlášky, na jejímž základě budou moci soudy do rejstříku informace zasílat.
Podle dřívějších zpráv v tisku však vázne i tendr na informační systém, na jehož základě měl rejstřík fungovat.
Kdo bude v rejstříku - lidé pobírající dávky v hmotné nouzi - lidé, kteří s nimi sdílí domácnost - lidé, jejichž firma je v úpadku - trestně stíhaní nebo gambleři v léčení, kterým soud na základě trestního zákoníku hru zakáže - dobrovolně zapsaní lidé |