Regulační poplatky nezabraly. Proléčí se daleko víc
09.01.2010 12:00
Pokud si lidé zaplatí za návštěvu u lékaře třicet korun, zastaví se plýtvání a zdravotnictví ušetří. S takovou představou vstupoval do úřadu exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Nepodařilo se.
Podle čerstvých dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky, která mapují rok 2008, daly české zdravotní pojišťovny za péči opět víc peněz. Konkrétně o pět procent.
„Výdaje na zdravotnictví rostly dokonce daleko rychleji než ceny spotřebitelské," hodnotí zpráva ústavu.
Lidé nepřestali chodit k lékaři, své obvodní doktory navštěvovali naopak o pětinu víc. Náklady na léky pak rostly nejrychleji v historii. Češi spolykali léky za neuvěřitelných 72,75 miliardy korun a zařadili se tak mezi evropské rekordmany.
Nepomohlo ani to, že sami museli sáhnout hlouběji do kapsy. Každý Čech si na své zdraví připlatil 3068 korun. Důchodce dal 4790 korun. To je až o třetinu více než kdykoliv dřív.
ČTĚTE TAKÉ: Janotův balíček měl léky zlevnit. Pacienti ale platí víc
Příští rok lidé dostanou méně léků, varuje lékařská komora
Proč tomu tak je?
Částečně za to může způsob, jakým se poplatky vybíraly a komu plynuly. Zatímco v jiných evropských zemích putují vybrané peníze zdravotním pojišťovnám, v Česku si je mohou nechat lékaři. „Tím ovšem lékaři získají motivaci zvát pacienty na zbytečné prohlídky," pokouší se o vysvětlení Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.
Kromě toho poplatky „zafungovaly" jen u některých lidí. „Konkrétně u těch, kteří na to nemají předpojatý politický názor," pokračuje Suchopár.
Naráží na snahu socialistů, kteří začali v krajských nemocnicích a lékárnách poplatky lidem vracet. Dlouhodobě se také snaží zrušit je úplně. Přestože by tím systém přišel podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové o sedm až deset miliard korun.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek chce do voleb snížit regulační poplatky
Peníze však unikají i jinými dírami - léky v Česku jsou předražené.
Selhává totiž Julínkův způsob, jakým se ceny a úhrady léků začaly na začátku roku 2008 určovat. I když se ceny jednotlivých léků přímo nezvyšují a spotřeba v řadě oblastí medicíny neroste, náklady jsou o až čtvrtinu vyšší než před dvěma lety.
Na český trh se totiž dostávají stále dražší přípravky. A stát, který by měl pravidelně ceny starších léků na trhu snižovat, svou povinnost zanedbává. Ceny léků jsou tak v Česku často daleko vyšší než v jiných evropských zemích, kde regulace funguje.
Ministerstvo zdravotnictví se proto rozhodlo alespoň k malé "náplasti": od ledna jednorázově snížilo ceny i úhrady o sedm procent těm lékům, které revizí neprošly. „Tím bychom měli ušetřit necelé tři miliardy korun," řekl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Toto opatření obsahuje takzvaný Janotův balíček úsporných opatření.
Kromě toho se zavádějí přísnější limity pro jejich předepisování. Lékaři se při vypisování receptů budou muset opět více hlídat.
Podle Josefa Suchopára se přesto něco pozitivního ve zdravotnictví stalo:„Změnila se skladba léků. Začaly se více předepisovat dražší léky, ty levnější na banální záležitosti si lidé koupí ve značné míře ze svého," řekl.
Foto: Tomáš Nosil, Jan Zatorsky
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.