Rejdaři se chystají žalovat stát. Nezajistil jim prý dobré plavební podmínky na Labi a odmítá jim zaplatit vyčíslené reparace za ušlý zisk. Ten dosáhl u pěti velkých rejdařských firem téměř 2,6 miliardy korun.
Ministerstvo dopravy má už jen jednu možnost. Využít šestiměsíční lhůtu na zaplacení. Pokud jí nevyužije, hodlá právní zástupce rejdařů Aleš Pejchal na úřad podat žalobu k soudu. "Do dnešního dne jsem od ministerstva neobdržel vůbec nic," řekl Pejchal.
Rejdaři shodně tvrdí, že stát porušuje zákony, když neudržuje Labe ekonomicky splavné. Největší škody hlásí společnost ČSPL, a to 1,8 miliardy, a EVD-Sped, která požaduje 590 milionů. "Představte si úzké hrdlo lahve, kterým je úsek od Ústí nad Labem ke státní hranici. Kvůli němu nemohou po velkou část roku plout naložené lodě do evropských přístavů," uvedl pro TÝDEN.CZ ředitel ČSPL Milan Raba.
Ministerstvo dá jen zlomek částky
Rejdaři ušlý zisk vyčíslovali několik měsíců a postupně částku upřesňovali. Ještě v prosinci se hovořilo o 1,5 miliardy korun. Počátkem tohoto týdne mluvil tajemník sekce Zdeněk Vitouš o dvou miliardách. Zmatky vznikly zřejmě tím, že nebylo jasné, zda firmy budou postupovat společně, či podají žádosti odděleně.
Ministerstvo dopravy požadovanou částku zaplatit nehodlá. "Záleží nám na rozvoji tohoto druhu dopravy, ale jsme limitovaní rozpočtovými prostředky," řekl mluvčí úřadu Karel Hanzelka. Serveru TÝDEN.CZ uvedl, že jako reparaci za poslední tři roky může ministerstvo rejdařům zaplatit maximálně 158 milionů korun.
Rejdaři chtějí jezy, ochránci jsou proti
Podle ministerstva dopravy i lodních dopravců by splavnost vylepšil jez u Děčína. Termín začátku výstavby ale není jasný, ačkoliv ministerstvo jez zařadilo do harmonogramu dopravních staveb do roku 2013. Bursíkovo ministerstvo životního prostředí si ale na jez nechalo zpracovat studii vlivu na životní prostředí, posléze ji vrátilo k přepracování. Výsledek zatím nemá.
Jez u Děčína má stát v evropsky chráněném přírodním území Natura. Navíc rejdaři začínají mluvit i o vybudování druhého jezu blíže ke státní hranici. "Projekt plavebního stupně Děčín považujeme za velmi problematický, protože se jedná o zásadní zásah do vodního režimu a krajiny v naprosto unikátní oblasti, která je nesmírně cenná i z celoevropského hlediska," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Druhý jez ministerstvo odmítá úplně. Náklad prý ve stejném směru mohou dopravovat vlaky nově vybudovaným železničním koridorem.
Za hranici ekonomické splavnosti Labe považují dopravci výšku hladiny 140 centimetrů. S nestálostí Labe se dopravci potýkají již delší dobu, nejhorší situace ale byla loni. Labe bylo splavné pouhých 182 dní. V roce 2006 to bylo o 26 dní více, v roce 2005 bylo Labe ekonomicky splavné 232 dní. Kritickým místem je právě úsek mezi Děčínem a státní hranicí s Německem.
Foto: Profimedia