Ministr školství Josef Dobeš (VV) nabídl akademikům, kteří protestují proti jím chystané reformě vysokých škol, ústupek. Vládě navrhne, aby studenti místo školného více platili za překročení standardní délky studia a více se připlácelo i za studium na další vysoké škole. "Nejrůznější poplatky se navrhovaly už dávno," tvrdí v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Ivo Mathé, místopředseda České konference rektorů a rektor Akademie múzických umění v Praze. Reputaci Dobešovy reformy prý návrh rozhodně nevylepší.
Co říkáte na návrh ministra školství Josefa Dobeše, aby studenti místo školného více platili za překročení standardní délky studia a víc se připlácelo i za studium na další vysoké škole? Získá u akademiků podporu?
Vím o tom návrhu pouze z médií, neslyšel jsem pana ministra přímo a někdy jsou tam drobné odlišnosti. Pan ministr do médií třeba už rok říká, jak nový věcný záměr (zákona o finanční pomoci studentům, který zavádí školné - pozn. red.) vznikal ve spolupráci s akademiky. A ukázalo se, jak to není pravda.
Přesto: z toho, co o návrhu víte, jak se vám zamlouvá?
Asi by to nebyla žádná katastrofa. Bylo by to sice nepříjemné pro studenty, kteří si prodlouží studium z objektivních důvodů - třeba jsou v zahraničí na Erasmu a tam není kompatibilní studijní plán a podobně. Ale chytrý, dobrý student to zvládne.
A co říkáte na výši poplatků, jak o nich ministr Dobeš mluví?
Částkám, které pan ministr hází, 26 tisíc za rok a podobně, trošku nerozumím. Dnes je to tak 12 tisíc, ale školy mohou vyměřit i mnohem víc. Čili jestli do toho chce zasahovat a vyměřovat školám, kolik si mají mají účtovat? Tomu nerozumím. Pokud jde o poplatek za studium více vysokých škol, máme x studentů, kteří studují druhou vysokou školu, obyčejně ovšem patří k těm nejlepším. A je potřeba analyzovat, jestli by bylo dobře zpoplatnit jim studium vysokou částkou. Nevím ale, jak si to ministr představuje v praxi. Jde o stručnou informaci, kterou uvádí, aby zřejmě uklidnil studenty. Ale chystané normy jsou špatné celé.
Máte představu, kolika studentů by se navrhovaná změna týkala?
Obecnou statistiku nemám. U nás na škole to procento studentů není nijak velké. Vyměřujeme poplatky dejme tomu desítkám lidí z celkového počtu zhruba 1400 studentů. Ale chápu, že u obrovských škol může jít o stovky studentů a stovky nebo možná tisíce poplatků, nevím.
Ministr Dobeš nabízí zvýšení dosavadních poplatků místo školného jako kompromis. Přispělo by prosazení takového návrhu ke zlepšení pohledu akademiků na chystanou reformu VŠ jako takovou a případně i k ukončení protestů proti ní?
Nějaký druh poplatku už navrhovala Univerzita Karlova dávno - jako třeba zápisné, které by bylo individuální, mohlo by se stanovit, jak škola chce, a byl by to pro ni dodatečný příspěvek kromě státního příspěvku. Ten teď klesá, dokonce v roce 2014 má být už o čtyři miliardy nižší. To znamená, že teď dochází k jakémusi vydírání vysokých škol, aby na poplatky přikývly, aniž se jim zlepší ekonomická situace. Myslím, že toto měl pan ministr udělat už před půl rokem nebo třeba před rokem. Nejenže by situaci zklidnil, ale třeba i úplně jinak nastartoval. A když už jste zmínila slovo reforma, jsem na ně dost alergický. Reformu si představuji jako zásadní opatření ke zlepšení kvality a konkurenceschopnosti. A to, co pan ministr připravuje, rozhodně reforma není.