Filmový a televizní režisér Filip Renč, kterého prezident Miloš Zeman 28. října vyznamenal medailí Za zásluhy I. stupně, se v rozhovoru pro rádio Impuls ostře ohradil vůči gestu režiséra Jana Němce. Ten se rozhodl vrátit medaili Za zásluhy II. stupně, kterou převzal v roce 2002 od tehdejšího prezidenta Václava Havla. Svůj protest Němec odůvodnil tím, že ho pobuřuje, že Miloš Zeman filmařům nerozdává ceny za umělecký přínos státu, nýbrž na oplátku za pomoc v jeho vlastní politické kariéře. Popuzený Renč Němcovo gesto označil za "gerontofilní".
"Současná hlava státu postavila do stejné řady zachránce židovských dětí či státníka, který se významně osobně podílel na porážce Adolfa Hitlera, s filmovými tvůrci, kteří nikterak nepřispěli k československé státnosti. Pouze ve své profesi přímo či nepřímo pomohli jednotlivé osobě k politické kariéře," uvedl ve středu Němec v reakci na to, které umělce z filmové oblasti prezident ocenil.
"Že tady Jan Němec dělá taková gerontofilní gesta, že vrací vyznamenání, která dostal od pana Havla, mně to přijde směšné a smutné zároveň. Jestli se dožiju jeho věku, tak bych nechtěl být takhle zapšklý a hloupý stařík," uvedl Renč nekompromisně na Němcovu adresu. "Prostě jenom hlupák si může myslet, že člověk dostane státní vyznamenání za to, že (o prezidentovi) natočí jeden nebo dva reklamní klipy, které trvají minutu. Já jsem toho snad v životě natočil trochu víc. Já se domnívám, že za to mám to ocenění a ne zajeden spot," dodal rozčilený Renč směrem k protestu legendárního režiséra české nové vlny.
Vedle Filipa Renče Zeman vyznamenal také režiséra Roberta Sedláčka. Umělecká kariéra obou filmařů se v minulosti určitým způsobem s Milošem Zemanem protla. Sedláček o něm v natočil dokument Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny, Renč se ujal režie Zemanových předvolebních spotů před prezidentskou volbou v roce 2013 a veřejně jeho kandidaturu podpořil.